Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Wa 1785/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi R. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.

Uzasadnienie

Skarżący - R. D. złożył wniosek z 11 czerwca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Opisując stan faktyczny Skarżący wyjaśnił, że 26 kwietnia 2006 r. podpisał przedwstępną umowę kupna inwestycji budowlanej, składającej się z lokalu w budynku hotelowym, a 19 maja i 28 czerwca 2006 r. zawarł umowy dotyczące dwóch kolejnych pokoi hotelowych. Celem przedsięwzięcia było uzyskiwanie dochodów z najmu tych lokali, które to dochody Skarżący zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm) zamierzał opodatkowywać jako przychód z najmu (art. 10 ust. 1 pkt 6) lub dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3). Świadczenie usług podlegało także opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej: "u.p.t.u.".

Skarżący 15 grudnia 2006 r. złożył formularz VAT-R. Potwierdzenie VAT-5 zarejestrowania go jako podatnika podatku od towarów i usług otrzymał 25 stycznia 2007 r. Od listopada 2006 r. Skarżący składa deklaracje VAT-7 i rozlicza podatek naliczony od zakupów związanych z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi.

Zdaniem Skarżącego posiadał on prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach otrzymanych przed rejestracją. Stanowisko to motywował zasadą neutralności podatku od towarów i usług. Powołując się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) wywiódł, że prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym i fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług, które w zasadzie nie może być ograniczane ani w czasie, ani co do zakresu przedmiotowego. Przytoczył również orzecznictwo sądów administracyjnych, akceptujące powyższy pogląd oraz wskazujące, że należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia (okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał fakturę) od momentu skorzystania z tego prawa (złożenie deklaracji). Powołał się także na interpretacje organów podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00