Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Sz 623/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder /spr./ Sędzia NSA Grzegorz Jankowski Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] na podstawie art. 134 w związku z art. 129 § 2 i art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn zm.), stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania przez J.S. od decyzji nr [...] UNP: [...] z dnia [...] r. wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta [...] przez Głównego Specjalistę w Biurze Obsługi Interesantów, cofającej J. S. zezwolenia nr [...] A [...] nr [...] nr [...] na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepie monopolowym przy ul. [...] w [...] , zawierających do [...] zawartości alkoholu oraz piwa, powyżej [...] o [...] zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) i powyżej [...] zawartości alkoholu, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
W uzasadnieniu postanowienia Kolegium przedstawiło stan faktyczny sprawy z którego wynikało, iż przesyłka polecona nr[...] zawierająca zaskarżoną decyzję z dnia [...] r. została nadana w dniu [...] r. i wysłana na adres sklepu: "[...] , ul. [...] ". W związku z niedoręczeniem, została zwrócona do nadawcy w dniu [...] r. Ze względu na to, że przedmiotowa przesyłka po zwrocie do nadawcy zaginęła na terenie Urzędu Miasta, to ze zwrotu nieodebranej przesyłki można było wnioskować, że jej próba doręczenia i awizowanie nastąpiły przed datą zwrotu do nadawcy. Z uwagi zatem na brak potwierdzenia awizowania przesyłki, za datę pewną doręczenia decyzji stronie Kolegium przyjęło datę korzystniejszą dla strony, tj. datę zwrotu przesyłki do nadawcy w dniu [...] r. Tym samym uznało, że nastąpiło doręczenie zastępcze w trybie art. 44 Kodeksu postępowania administracyjnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right