Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Op 572/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie: sędzia WSA Grażyna Jeżewska - spr. sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant : st. sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 stycznia 2009 roku sprawy ze skargi I. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie art. 1 ust. 1, art. 4 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 2 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm.), odmówiono I. M. przyznania uprawnienia do określonego w ustawie świadczenia. Decyzja wydana została na wniosek strony. W uzasadnieniu wyjaśniono, że strona nie spełniła określonego w art. 2 ustawy, warunku deportacji do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy.

Od tej decyzji skarżąca złożyła wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy. Postulując w nim przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu urodzenia się w warunkach niewolniczej pracy rodziców na rzecz III Rzeszy, I. M. wniosła o odstąpienie organu od warunku 6 - miesięcznego pobytu dziecka po urodzeniu, na deportacji. Podniosła w tym zakresie, że sam fakt przebywania dziecka w miejscu niewolniczej pracy rodziców jest już represją. Jak wskazała, wprawdzie w jej przypadku okres przebywania w niewolniczych warunkach wynosił 4 miesiące, jednakże do okresu tego doliczyć należy okres ciąży matki. To z kolei powoduje, że czas jej "zniewolenia" wynosił 13 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00