Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Łd 577/08
Dnia 13 stycznia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek Protokolant Asystent sędziego Dominika Trella po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2009 roku przy udziale --- sprawy ze skargi A. P. i A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zmiany stanu wody na gruncie uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta R. z dnia [...] znak [...], jak również decyzję Prezydenta Miasta R. z dnia [...] znak [...]. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. znak: [...], Prezydent Miasta R. odmówił "nakazania M. i J. S. przywrócenia stosunków wodnych na posesji przy ul. K. [...], których zmiana mogła nastąpić poprzez wybudowanie budynku gospodarczego (warsztatowego) w granicy nieruchomości, w trakcie realizacji którego mogło nastąpić uszkodzenie zbieracza melioracyjnego". W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że postępowanie zostało wszczęte na wniosek A. P. z dnia [...] r., w którym zażądał on zbadania wpływu na zakłócenie stosunków wodnych, wybudowanego w granicy działki budynku warsztatu na posesji przy ul K. [...] oraz ustalenie, czy w czasie budowy ww. obiektu nie został uszkodzony zbieracz melioracyjny. Wnioskiem M. S. z dnia [...]r., wszczęte zostało natomiast postępowanie w sprawie zakłócenia stosunków wodnych na gruncie przez A. i A. P. poprzez wybudowanie na terenie nieruchomości, położonej w R., przy ul. K. [...] oczka wodnego oraz zmianę ukształtowanie terenu.
W czasie prowadzonego w niniejszej sprawie postępowania wyjaśniającego, ustalono, iż badany zbieracz z uwagi na swoją niedrożność na posesji M. i J. S., prawdopodobnie jest główną przyczyną wysokiego poziomu wody na obu posesjach. Istniejące oczko wodne na posesji małżonków P. nie ma natomiast niekorzystnego wpływu na stan wody na gruncie. Poziom wody w oczku jest bowiem taki, jak w studni zlokalizowanej w odległości kilkunastu metrów. Naturalny spadek terenu, według mapy zasadniczej i stanu rzeczywistego jest w kierunku działki M. i J. S., tak więc nie można, w ocenie organu I instancji, stwierdzić, że dokonano zmiany ukształtowania terenu na posesji nr[...] .