Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Łd 42/09

 

Dnia 13 stycznia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.) Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek Protokolant Asystent sędziego Dominika Trella po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2009 roku przy udziale --- sprawy ze skargi U. Z. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie legalności budowy uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] nr [...] znak [...]. LS

Uzasadnienie

[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. decyzją z dnia [...] roku, Nr [...] (znak: [...]), po rozpatrzeniu odwołania U. Z. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] roku, Nr [...] (znak: [...]) o umorzeniu postępowania administracyjnego wszczętego na wniosek S. M. w sprawie przebudowy i użytkowania pawilonu handlowego zlokalizowanego w B. przy ul. A [...], jako bezprzedmiotowe z uwagi na brak podstaw prawnych do jego kontynuacji.

Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych, organ I instancji decyzją z dnia [...] roku umorzył postępowanie administracyjne w sprawie przebudowy i użytkowania pawilonu handlowego zlokalizowanego w B. przy ul. A. [...], jako bezprzedmiotowe. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 105 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. W uzasadnieniu organ I instancji podał, iż w następstwie wniosku S. M. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie prawidłowości użytkowania budynku handlowo - usługowego, którego właścicielem jest A. W. i M. W. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego organ stwierdził brak podstaw do prowadzenia postępowania i decyzją z dnia [...] roku, Nr [...] umorzył postępowanie. Tym niemniej, organ odwoławczy decyzją z dnia [...] roku uchylił to rozstrzygnięcie i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. Organ odwoławczy nie kwestionował ustaleń organu I instancji w odniesieniu do legalności rozbiórki schodów oraz użytkowania obiektu. Powodem uchylenia decyzji był brak dokonania przez organ ustaleń dotyczących legalności przebudowy instalacji elektrycznej w obiekcie. W toku ponownie przeprowadzonego postępowania organ ustalił, że dokonana przebudowa instalacji elektrycznej w związku z przystosowaniem instalacji elektrycznej dla potrzeb podjętej w lokalu działalności usługowej (solarium), wymagającej zwiększenia mocy przyłączeniowej, wykonana została bez wymaganego prawem zezwolenia organu. Stan taki, zdaniem organu spowodował powstanie uzasadnionych wątpliwości co do prawidłowości wykonania przedmiotowej instalacji i dalszego jej bezpiecznego użytkowania. W tym celu najemca lokalu został zobowiązany do złożenia oceny technicznej wykonanej przebudowy sporządzonej przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Przedłożona opinia zawiera pozytywną ocenę co do prawidłowości wykonanej instalacji ze wskazaniem, że nadaje się ona do eksploatacji nie stwarzając zagrożenia dla użytkowników. W konkluzji uzasadnienia organ wskazał, że uwzględniając całość zebranego materiału dowodowego, ponowne rozpoznanie sprawy z uwzględnieniem dodatkowo przeprowadzonego postępowania, wykazało brak podstaw do prowadzenia postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00