Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 22 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Ke 464/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.),, Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 stycznia 2009r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]. znak: [...].Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...].. znak: [...].w sprawie odmowy M. K. umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za rok 2007.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ odwoławczy wskazał następujący stan faktyczny.

Decyzją z dnia [...].. znak: [...].Prezydent Miasta K. w wyniku rozpatrzenia wniosku M. K. z dnia 5 marca 2008 r. odmówił umorzenia zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za rok 2007 w kwocie 8.996,00 zł. Organ I instancji wyjaśnił, iż po dokonaniu analizy zebranego materiału dowodowego nie znalazł podstaw do umorzenia zaległego podatku od nieruchomości. W przypadku zobowiązanego nie wystąpiły bowiem okoliczności, które można byłoby określić jako "ważny interes podatnika" ani też nie wystąpiły przesłanki o charakterze "interesu publicznego". Organ nadmienił ponadto, że uzasadnienie wniosku zobowiązanego, że ustalone zobowiązanie podatkowe przekracza jego realne możliwości płatnicze nie może stanowić wystarczającej podstawy do umorzenia zaległości. Organ podatkowy wskazał jednocześnie, iż trudności finansowe związane z prowadzoną działalnością i jej rozpoczęciem nie mogą automatycznie skutkować obowiązkiem udzielenia pomocy w formie umorzenia. Ryzyko związane z prowadzeniem na własny rachunek działalności gospodarczej ponosi zawsze podatnik i on sam winien poszukiwać korzystnych rozwiązań dla swojej sytuacji finansowej i płatniczej bez udziału środków z budżetu gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00