Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Gl 493/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Protokolant St. sekr. Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi I. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu.
Uzasadnienie
Pismem wniesionym w dniu [...] r. I. B. zwróciła się do Urzędu Miejskiego w B. o wymeldowanie przebywającego w zakładzie karnym P. P., odbywającego karę pozbawienia wolności do [...] r., z lokalu w B. ul. [...], zgodnie z orzeczonym wyrokiem eksmisyjnym.
W trakcie czynności wyjaśniających organ I instancji przesłuchał świadków potwierdzających, że P. P. nie przebywa w przedmiotowym lokalu. Pismo z dnia [...] r. złożył też P. P. oskarżając byłą żonę o chęć wymeldowania go z uwagi na cyt. "zmianę orientacji seksualnej". W piśmie, o którym mowa, P. P. wyjaśnił, że po odbyciu kary z pewnością nie będzie mieszkał z dwiema kobietami i podejmie pracę z zakwaterowaniem. Do tego czasu musi mieć jednak stałe zameldowanie.
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta B. orzekł o wymeldowaniu P. P. z pobytu stałego przy ul. [...]. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że P. P. nie zamieszkuje w przedmiotowym lokalu od [...] r. kiedy to został aresztowany (zdaniem organu aresztowanie nie nastąpiło w miejscu stałego zameldowania). Nadto wobec strony orzeczona została eksmisja z mieszkania co oznacza, że nie ma on prawa w nim zamieszkiwać. W połączeniu z oświadczeniem, że nie zamierza zamieszkać w tym mieszkaniu po opuszczeniu zakładu karnego ocenić należy, jako spełnione, przesłanki trwałego opuszczenia mieszkania przez wyżej wymienionego.