Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Gl 767/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Gabriela Jyż (spr.), Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant sekr. sąd. Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi J.G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...]r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. pozostawił bez rozpatrzenia odwołanie J.G. od decyzji Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]r., nr [...] odmawiającej uchylenia decyzji z dnia [...] r. o nr [...], utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...]r. o nr [...] określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc [...] r., w kwocie [...] zł. W podstawach prawnych postanowienia organ II instancji powołał art. 169 § 1, art. 222, art. 228 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60, z późn. zm.; dalej powoływana jako O.p.).

W uzasadnieniu swojego postanowienia Dyrektor Izby Celnej w pierwszej kolejności przedstawił stan sprawy. W dniu [...] r. funkcjonariusze Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w K. przeprowadzili kontrolę paliwa w zbiornikach samochodów ciężarowych użytkowanych w PPH "A" z siedzibą w C. W wyniku przeprowadzonej próby kwasowości paliwa stwierdzono, że w zbiornikach kontrolowanych pojazdów znajdował się płyn w kolorze czerwonym, co jednoznacznie potwierdzało, iż w zbiornikach tych pojazdów wykryto paliwo z zawartością znacznika służącego do znakowania olejów opałowych (t. I k. 1-16 akt adm.). Z uwagi na to w tymże przedsiębiorstwie została przeprowadzona kontrola podatkowa w zakresie wykorzystania oleju opałowego zgodnie z jego przeznaczeniem, zakończona protokołem kontroli z dnia [...]r. (t. I k. 419-429 akt adm.). Opierając się na zgromadzonym materiale dowodowym organ celny uznał, iż zakupiony przez stronę olej opałowy został zużyty na inny cel niż opałowy, a tym samym strona stała się podatnikiem podatku akcyzowego, co spowodowało wydanie w stosunku do niej przez Naczelnika Urzędu Celnego w G. decyzji z dnia [...] r. o nr [...] określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc [...] r., w kwocie [...] zł. Po rozpatrzeniu odwołania wniesionego od tej decyzji Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...] r. o nr [...], utrzymał ją w mocy. Strona nie zaskarżyła tej decyzji drugoinstancyjnej do sądu administracyjnego, a zatem stała się ona ostateczna. Pismem z dnia [...] r., uzupełnionym pismami z dnia [...]r. i [...] r. J.G. zwrócił się o przywrócenie terminu do złożenia skargi w sądzie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzeczeniem z dnia 11 maja 2007 r., sygn. akt. III SA/Gl 573/07 postanowił pozostawić bez rozpoznania wniosek J.G. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na przedmiotową decyzję Dyrektora Izby Celnej w K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00