Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Gl 1014/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant sekr. sąd. Elwira Massel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi [...] S. A. w W. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ochrony przeciwpożarowej oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniach [...] i [...] r. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w C. przeprowadzili kontrolę budynku dworca PKP w C. przy placu [...]. Kontrola była przeprowadzona z udziałem Administratora dworca. Sporządzony protokół kontroli został podpisany bez zgłaszania zastrzeżeń. W protokole stwierdzono, że dworzec składa się z dwóch pawilonów: wschodniego i zachodniego, połączonych pasażem komunikacyjnym. Szczegółowo opisano parametry, konstrukcję oraz przeznaczenie i sposób wykorzystywania poszczególnych obiektów dworca oraz ich wystrój, instalacje, urządzenia przeciwpożarowe a także wyniki prób funkcjonowania urządzeń przeciwpożarowych. Stwierdzono, że pawilony dworca powstały legalnie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia [...] r. (pawilon zachodni) i [...] r. (pawilon wschodni). W trakcie kontroli przedstawiono do wglądu decyzję z [...] r. udzielającą pozwolenia na użytkowanie pawilonu wschodniego oraz postanowienie Komendanta Rejonowego państwowej Straży Pożarnej w C. z dnia [...] r., dopuszczające do użytkowania pawilon zachodni w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Ustalono m. in., że obiekt stanowi jedną strefę pożarową o łącznej powierzchni [...] m2 i zgodnie z zapisem instrukcji bezpieczeństwa pożarowego zakwalifikowany został do kategorii zagrożenia ludzi ZL I. W obiekcie jest zatrudnionych 90 osób a dworzec jest przeznaczony do jednoczesnego przebywania 500 osób (zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego na terenie dworca może przebywać jednocześnie 1000 osób). W punkcie 2 protokołu opisano warunki ewakuacji i wystrój wnętrz. Stwierdzono m. in., że ewakuacja pionowa w pawilonie zachodnim prowadzona jest w oparciu o dwie klatki schodowe. Jedna to klatka obudowana łącząca wszystkie poziomy, zamknięta drzwiami zwykłymi o parametrach biegu 2 m, zakończona wyjściem, które stanowią drzwi jednoskrzydłowe o szer. 1 m. Klatka druga zlokalizowana jest przy zapleczu kas biletowych, łączy ona wszystkie poziomy i jest zamknięta tak od strony pomieszczeń kasowych jak i od strony wyjścia na zewnątrz, co uniemożliwia natychmiastowe użycie drzwi ewakuacyjnych. W pawilonie znajdują się także dwie klatki techniczne, nie oznakowane jako ewakuacyjne, wyłączone aktualnie z użytkowania. Jedna z nich na poziomie parteru jest zamknięta kratą.