Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 stycznia 2009 r., sygn. IV SA/Gl 726/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia A - Ś. Oddziału Terenowego w C. na decyzję Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...]r. o odmowie przyznania uprawnień Ł.W. do świadczenia pieniężnego przysługującego na podstawie ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. Nr 87, poz.395 ze zm.), zwanej dalej ustawą o świadczeniu pieniężnym. Rozstrzygnięcie powyższe zostało zaskarżone przez stronę do Naczelnego Sadu Administracyjnego, który wyrokiem z dnia 9 lipca 2003 r. skargę oddalił.

Następnie wnioskiem z dnia [...]r. Ł.W. zwróciła się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznania jej świadczenia pieniężnego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniu pieniężnym za okres od [...]r. do [...]r. powołując się na stanowisko prezentowane przez Naczelny Sąd Administracyjny z 19 sierpnia 2004 r. OSK 135/04 rozstrzygające kwestie możliwości przyznania świadczenia dziecku urodzonemu w miejscu wykonywania przez jego matkę pracy przymusowej w warunkach deportacji. Do wniosku została dołączona opinia Stowarzyszenia A, które domagało się uwzględnienia przy ustaleniu uprawnienia do przyznania wnioskodawczyni przedmiotowego świadczenia okresu prenatalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00