Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Bd 976/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski ( spr. ) Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik Protokolant Rafał Opioła po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 stycznia 2009r. sprawy ze skargi I. C. na decyzję [...] Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję [...] Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] sierpnia 2008r. Nr [...] 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (zwany dalej "Kierownikiem") odmówił wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną z dnia [...] marca 1993 nr [...], odmawiającą I. C. przyznania uprawnień określonych ustawą z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz o niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zdaniem organu skarżąca I. C. nie dochowała określonego w art. 148 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071; z późn. zm.; zwanej "k.p.a.") miesięcznego terminu na złożenie wniosku, liczonego od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania. Skarżąca jako podstawę wznowienia wskazała art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. tj. wyjście na jaw istotnych dla sprawy nowych dowodów, istniejących w dniu wydania decyzji, nieznanych organowi, który wydał decyzję. Owymi nowymi dowodami są przedstawione przez skarżącą dokumenty w sprawie deportacji jej rodziny, uzyskane z archiwów litewskich (pismo z Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego Litewskiej SSR, pismo tajne UMGG Litewskiej SRR oraz pismo poufne Ministra Spraw Wewnętrznych Litewskiej SSR). Kierownik w oparciu o akta sprawy stwierdził, że dokumenty te zostały poświadczone za zgodność z oryginałem przez pracownika Urzędu do Spraw Kombatantów w dniu [...] maja 2008 r. (w decyzji Kierownika oczywista omyłka pisarska - "[...] maja 2000 r."). Tymczasem wniosek o wznowienie postępowania został złożony dopiero w dniu [...] czerwca 2008 r. (data stempla pocztowego), a więc po upływie miesięcznego terminu z art. 148 § 1 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00