Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 grudnia 2008 r., sygn. III SAB/Po 16/08

Wniosek cudzoziemca o zwolnienie go na podstawie art. 71 ust. 7 ustawy o cudzoziemcach z obowiązku przedstawienia ważnego dokumentu podróży złożony w terminie zakreślonym w wezwaniu do usunięcia braków (art. 64 § 2 kpa) zobowiązuje organ do jego rozpoznania, co może nastąpić tylko w decyzji załatwiającej merytorycznie podanie (wniosek) o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się. Oznacza to w konsekwencji niedopuszczalność pozostawienia bez rozpoznania takiego podania z powodu nieusunięcia wskazanego w wezwaniu braku.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska WSA Barbara Koś (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Barbara Dropek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2008 r. przy udziale sprawy ze skargi V. I. na bezczynność Wojewody w przedmiocie udzielenia zezwolenia na osiedlenie się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. I. zobowiązuje Wojewodę do wydania decyzji w sprawie udzielenia wnioskodawczyni V. I. zezwolenia na osiedlenie się na stałe na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie 1 miesiąca od doręczenia organowi prawomocnego wyroku, II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej V. I. kwotę [...],-([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. zwraca skarżącej nadpłacony wpis w kwocie [...],-([...]) złotych. /-/B. Koś /-/M. Ławniczak /-/M. Lorych-Olszanowska

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...] Wojewoda odmówił V. I., ob. B. zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu wskazał, że w dniu [...] V. I. złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w oparciu o art. 52 ust. 5 Konstytucji RP. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego Wojewoda stwierdził, że wnioskodawczyni spełnia warunki określone w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 532 z późn. zm.). Jednakże stosownie do art. 71 ust. 5 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694 z późn. zm.) cudzoziemiec jest obowiązany przedstawić ważny dokument podróży, natomiast w myśl art. 71 ust. 7 tej ustawy w szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania, może przedstawić inny dokument potwierdzający jego tożsamość. V. I. składając wniosek przedstawiła [...] dokument podróży ważny w okresie od [...] do [...]. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że uzyskała informację w Ambasadzie B., iż ważność dokumentu podróży musi przedłużyć osobiście na B., zaś wnioskodawczyni obawia się, że po powrocie na B. nie uzyskałaby zgody milicji na wyjazd do Polski, co oznaczałoby rozłąkę z mężem i córką. Wojewoda wezwał wnioskodawczynię do przedłożenia ważnego dokumentu podróży, przedłużenia jego ważności bądź decyzji o odmowie jego wydania bądź przedłużenia oraz zaświadczenia z Ambasady potwierdzającego złożenie wniosku o wydanie dokumentu podróży bądź przedłużenie jego ważności. W odpowiedzi wnioskodawczyni przedłożyła pismo z dnia [...] 2007 r. wysłane do Konsula Generalnego [...] B., w którym zwraca się z pytaniem o prawną możliwość przedłużenia jej paszportu w Polsce za pośrednictwem Konsulatu lub Ambasady bez konieczności opuszczania terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wnioskodawczyni przedłożyła odpowiedź Konsula Generalnego z dnia [...] 2007 r., z której wyraźnie wynika, że aby uzyskać bądź wymienić paszport obywatela B. poza granicami tego państwa, należy najpierw uzyskać pozwolenie na pobyt stały za granicą i zarejestrować się w konsularnym rejestrze obywateli B., przy czym formalności związane z pozwoleniem na stałe zamieszkanie poza terytorium B. można załatwić w Konsulacie Generalnym [...] B. Niezależnie od powyższego Wojewoda także wystąpił o stosowne informacje w tym zakresie i w odpowiedzi w dniu 17 października 2007 r. otrzymał pismo Konsula Generalnego [...] B., z którego również wynika, że wnioskodawczyni ma możliwość uzyskania dokumentu podróży bez konieczności opuszczania terytorium Polski. Wnioskodawczyni do dnia wydania decyzji nie przedstawiła żadnych dokumentów potwierdzających złożenie wniosku o udzielenie pozwolenia na pobyt stały za granicą ani też wniosku o wydanie dokumentu podróży w Konsulacie Generalnym B., a ponadto nie uczyniła nic, aby ten dokument uzyskać, pomimo możliwości uzyskania dokumentu podróży bez konieczności opuszczania terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00