Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Po 1185/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska Sędziowie WSA Katarzyna Nikodem (spr.) As.sąd. WSA Szymon Widłak Protokolant St. sek. sąd. Magdalena Rossa- Śliwa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi J. C. & Ż.M. S.C. [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za II kwartał 2004 r. oddala skargę /-/Sz. Widłak /-/S. Zapalska /-/K. Nikodem
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił firmie Usługowo-Handlowej M.-B. J. C. & Ż. M. s.c. za zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za II kwartał 2004 r. w kwocie innej niż deklarowane. Przeprowadzona kontrola w firmie Usługowo - Handlowa M. - B. J. C. & Ż. M. s.c. w zakresie rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za 2004r. wykazała, że spółka odliczyła podatek naliczony z faktur wystawianych przez firmę HANDEL HURT DETAL Stacja Paliw A. I. z siedzibą w W. Z treści przedmiotowych faktur wynika, że spółka dokonała łącznie zakupu [...] litrów oleju napędowego na wartość netto [...] zł i VAT [...] zł.
Organ kontrolny włączył do akt sprawy wyciąg decyzji z dnia [...] r. nr [...], oraz w postępowaniu przesłuchano świadków: E. P., M. F., A. I., T. M., S. O., U. B.
Kontrola przeprowadzona w Stacji Paliw A. I. wykazała, że w 2004r. jej właściciel nie prowadził działalności gospodarczej i nie wystawiał w tym okresie żadnych faktur. A. I. zeznał, iż przebywając do końca kwietnia 2004r. w Areszcie Śledczym w P., nie prowadził działalności gospodarczej i nie wystawił w dniach 28, 29 i 30.04.2004r. przedłożonych mu do wglądu faktur sprzedaży nr [...], [...] i [...]. Jednocześnie stwierdził, że widniejące na tych fakturach podpisy nie są jego podpisem. Nie zna osób, które wystawiły przedstawione faktury. W 2004 r. nie zatrudniał pracowników ani też nie upoważnił żadnej osoby do sprzedaży paliwa i wystawiania faktur. Z informacji uzyskanej z Urzędu Skarbowego w L., A. I. nie składał do urzędu skarbowego deklaracji PIT-4. Z pisma Dyrektora Aresztu Śledczego wynika, że A. I. przebywał w areszcie w okresie od [...] 2003 r. do [...] 2004 r. Zeznania świadka A. I., że w 2004 r. nie prowadził działalności gospodarczej zostały potwierdzone przez świadka U. B., M. F. Zeznająca w charakterze świadka E. P. oświadczyła, iż podczas pobytu A. I. jego firmę prowadziła U. I. - wówczas jego żona. Zeznała, iż faktury sprzedaży paliwa z firmy A. I. wystawiała na polecenie U. I. Natomiast U. I.-B. - właścicielka firmy P.H. "U." Stacja Paliw - prowadząca działalność pod tym samym adresem zeznała, że w 2004r. A. I. nie prowadził działalności. Podczas jego pobytu w Areszcie Śledczym nie było przyjmowane ani składowane paliwo należące do jego firmy. Jednocześnie potwierdziła, że w 2004r. firma M.-B. nabywała paliwo w jej firmie. J. C. wyjaśnił w toku postępowania, że w 2004 r. kupował paliwo od firmy "U." U. B. w J. Wszystkie transakcje zakupu paliwa dokumentowane były fakturami wystawionymi przez firmę U. B. Nie zauważył, że dostarczono mu faktury od innego wystawcy. Płatność za paliwo regulowane było w gotówce przy odbiorze. Na postawie zebranego materiału dowodowego organ I instancji uznał, że w 2004r. Stacja Paliw A. I. nie dokonywała sprzedaży oleju napędowego, a faktury wystawione w jego imieniu nie dokumentowały faktycznych transakcji handlowych i na podstawie § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 27 poz. 268 ze zm.) organ podatkowy zakwestionował prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur na których widnieje jako wystawca Stacja Paliw A. I.