Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Po 390/08
II SA/Po 390/08 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 03 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik /spr/ Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant st. sek. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2008 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...), Nr (...) w przedmiocie nakazania wykonania określonych czynności; I. Uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Ś. z dnia (...) znak (...), II. Określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. /-/A. Łaskarzewska /-/E. Podrazik /-/ B. Drzazga
Uzasadnienie
Pismem z dnia (...) 2004 r. Starosta Ś. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ś. o sprawdzenie, czy przy lokalizacji na terenie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Z. (dalej RSP) zakładu utylizacji ubocznych produktów zwierzęcych oraz produkcji mączki keratynowej nie zostały naruszone przepisy budowlane, w szczególności czy wymienione obiekty są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, czy wymagane było uzyskanie przez inwestora decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu lub decyzji wyrażającej zgodę na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Równocześnie Starosta wskazał, iż powyższa działalność wykonywana na terenie należącym do RSP jest prowadzona przez Przedsiębiorstwo "A" M. P. z siedzibą w M., w oparciu o decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ś. z dnia (...) 2004 r.
Zawiadomieniem z dnia (...) 2004 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną i Przedsiębiorstwo "A" o kontroli przedmiotowej nieruchomości w celu sprawdzenia utrzymania i sposobu użytkowania istniejących obiektów budowlanych.
Podczas kontroli przeprowadzonej w dniu (...) 2005 r., inspektorzy PINB stwierdzili, iż przedmiotowy zakład do 1996 r. był wykorzystywany do produkcji przetworów mięsno - warzywnych. W momencie dokonania kontroli był on użytkowany do przetwarzania odpadów - materiałów niejadalnych kat. 3 (krew i pierze), pochodzących z uboju drobiu, na mączkę keratynową. Zarówno RSP jak i "A", będący użytkownikiem przedmiotowego obiektu od (...) 2002 r., nie posiadali pozwolenia na zmianę sposobu jego użytkowania.