Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Łd 1084/08

 

Dnia 8 grudnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.) Sędzia NSA Bogdan Lubiński Protokolant Tomasz Furmanek po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi D. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległego podatku od towarów i usług za miesiące: marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 1995r. wraz z odsetkami za zwłokę. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] odmawiającą D. Z. umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za miesiące: marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 1995 roku w łącznej kwocie 22 516,08 złotych wraz z odsetkami za zwłokę.

Organ ustalił następujący stan faktyczny w sprawie:

W dniu 18 grudnia 2007 roku D. Z. wniosła o umorzenie zaległości podatkowej powstałej z tytułu podatku dochodowego za miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień 1995 roku wraz z odsetkami; z tytułu podatku VAT za miesiące: marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 1995 roku wraz z odsetkami oraz z tytułu podatku dochodowego za 1992 r. wraz z odsetkami za zwłokę. W uzasadnieniu podała, że w latach 1992 - 1995 podjęła współpracę z kontrahentem niemieckim, przeszkoliła w tym celu 20 osób we własnym zakresie. Po uruchomieniu produkcji wszczęto wobec podatniczki kontrolę podatkową, która trwała od 5 października do 31 grudnia 1993 roku. Nałożono na skarżącą wysokie kary i zastosowano środek egzekucyjny w postaci zajęcia surowców niezbędnych do produkcji, półwyrobów oraz konto bankowe. Podatniczka była zmuszona do zwolnienia pracowników i unieruchomienia produkcji. Bank wypowiedział jej umowę kredytową, co spowodowało konieczność wycofania wszystkich pieniędzy z działalności gospodarczej i zwrócenie kredytu wraz z odsetkami do banku. W dniu 17 lutego 1994 roku dokonano zabezpieczenia majątkowego na surowcach i wyrobach. Strona została pozbawiona źródeł utrzymania, przez rok była osobą bezrobotną, do chwili obecnej ma potrącane wynagrodzenie na poczet zobowiązań podatkowych. Jest schorowana, znajduje się w wieku przedemerytalnym, nie ma możliwości leczenia się z powodu braku środków finansowych. W uzupełnieniu wniosku złożyła oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym, w którym podała, że posiada dom mieszkalny oraz budynki gospodarcze i gospodarstwo rolne. Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, otrzymuje z tego tytułu 1073 złote. Posiada zaległości w podatkach oraz nieściągalną wierzytelność wobec zlikwidowanej spółki, z którą współpracowała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00