Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Łd 1236/08

 

Dnia 30 grudnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędziowie Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Asesor WSA Cezary Koziński Protokolant asystent sędziego Piotr Pietrasik po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi S. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2003 roku 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz S. B. kwotę 5117 zł (pięć tysięcy sto siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z dnia [...] określającą S. B. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2003 roku.

Organ ustalił następujący stan faktyczny w sprawie.

W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej u S. B. prowadzącego działalność gospodarczą skupu i sprzedaży złomu pod nazwą [...] w T. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2003 roku stwierdzono nieprawidłowości. Polegały one na ujęciu w rejestrach zakupów VAT, prowadzonych w poszczególnych punktach skupu złomu, faktur VAT zakupu złomu, wystawionych przez M. L., prowadzącego działalność gospodarczą [...] w C., T. L. prowadzącego działalność gospodarczą [...] w L. oraz D. O. [...] w L. Uznano, że wystawione przez wymienionych kontrahentów faktury, pomimo formalnej poprawności, nie stanowiły podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Faktury te potraktowano jako wystawione przez podmioty nieistniejące lub jako niedokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych w rozumieniu § 48 ust. 4 pkt 1 lit. a i pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) - zwanego dalej rozporządzeniem, z uwagi na następujące okoliczności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00