Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Go 748/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Asesor WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant referent stażysta Anna Szymczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2008 r. ze skargi M.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do pochodzenia towaru oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] sierpnia 2008 r. M.K. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] określającą prawidłową kwotę długu celnego podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu, prawidłową kwotę podatku od towarów i usług należną z tytułu importu towaru dokonanego dnia [...] lutego 2006 r. oraz kwotę odsetek od cła.

Z akt sprawy wynika, że:

Jednolitym dokumentem administracyjnym SAD z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] Agencja Celna dokonała, w imieniu M.K. prowadzącego Przedsiębiorstwo "K", zgłoszenia 10.400 kartonów czosnku świeżego, pochodzącego z Turcji, który to towar objęto procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu na polskim obszarze celnym. W zgłoszeniu zadeklarowano stawkę celną preferencyjną od sprowadzonego towaru w wysokości 0 %, a podatek od towarów i usług w wysokości 3 %. Do dokumentu tego dołączono m. in. rachunek nr [...] wystawiony dnia [...] stycznia 2006 r. przez [...] oraz świadectwo EUR.1 nr [...] z dnia [...] stycznia 2006 r.

W lutym 2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął procedurę weryfikacyjną dołączonego do zgłoszenia celnego świadectwa pochodzenia celem zweryfikowania go pod kątem jego autentyczności oraz prawidłowości danych w nim zawartych.

Dnia [...] kwietnia 2006 r. Agencja Celna przedłożyła świadectwo pochodzenia EUR.1 nr [...] z dnia [...] stycznia 2006 r., wnosząc o jego dołączenie do w/w zgłoszenia celnego i wyjaśniając, iż po dokonaniu zgłoszenia celnego towaru eksporter przesłał importerowi to świadectwo, gdyż do wystawienia poprzedniego świadectwa użył niewłaściwego druku EUR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00