Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Gl 672/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Sędzia NSA Przemysław Dumana, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2008 r. sprawy ze skargi A S.A. w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r., nr 68, poz. 450 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w G. z dnia [...]. nr [...] o odmowie stwierdzenia nadpłaty z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości [...] zł pobranego z tytułu podniesienia kapitału zakładowego A. S.A. (zwanej dalej : A lub Spółką).

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano na wstępie, że w dniu [...]. Spółka złożyła w Drugim Urzędzie Skarbowym w G. wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie [...] zł z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Dalej organ odwoławczy podał, że organ I instancji decyzją z dnia [...]. nr [...] odmówił uwzględnienia wniosku Spółki o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W odwołaniu od powyższej decyzji, jak dalej podał Dyrektor Izby Skarbowej w K., strona podniosła zarzut naruszenia art. 7 ust. 1 Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 17 lipca 1968 r. nr 69/335/EWG dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału w związku z art. 91 ust. 3 Konstytucji RP oraz art. 2 i 53 Aktu o warunkach przystąpienia stanowiących załącznik do Traktatu Akcesyjnego. Spółka wskazała także na naruszenie art. 72 § 1 pkt 2 w zw. z art. 73 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej oraz art. 124 w zw. z art. 210 § 1 pkt 6 i art. 210 § 4 tej ustawy. W uzasadnieniu dowołania strona zaznaczyła w szczególności, iż kwestią sporną w niniejszej sprawie jest ocena zgodności przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa z przepisami dyrektywy Rady WE nr 69/335/EWG. Podkreśliła także, iż Polska jest związana aktami prawa wspólnotowego istniejącymi jeszcze przed jej przystąpieniem do Wspólnoty i zarzuciła, iż zastosowana przez organ I instancji wykładnia wspomnianej Dyrektywy jest sprzeczna z jej celem, jakim jest likwidacja podatku kapitałowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00