Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. III SA/Wa 1440/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hieronim Sęk, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Asesor WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2008 r. sprawy ze skargi R. sp. z o.o. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. sp. z o.o. w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
III SA/Wa 1440/08
UZASADNIENIE
Zaskarżoną indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...] lutego 2008 r., wydaną na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Minister Finansów stwierdził, iż stanowisko R. Sp. z o. o. w W. (zwanej też dalej "Skarżącą" lub "Spółką"), zawarte we wniosku z 23 listopada 2007 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej rozliczania podatku od towarów i usług wnikającego z not rabatowych, jest nieprawidłowe.
We wniosku Skarżąca wskazała, że jest podmiotem zajmującym się dystrybucją produktów [...] na terytorium Polski, wydawanych pacjentom wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Sprzedaż [...] znajdujących zastosowanie poza lecznictwem zamkniętym jest kierowana do hurtowni, które dystrybuują ten produkt do aptek. Apteki sprzedają pacjentom produkt, wydając go tylko na podstawie recepty lekarskiej. Produkt, którego dotyczy zapytanie Spółki, jest produkowany przez jednego, zagranicznego producenta i następnie dystrybuowany w całej Europie. Prawo do dystrybucji tego [...] w Polsce uzyskała wyłącznie Spółka. W Polsce produkt nie został objęty systemem refundacji, co powoduje, że jego cena znacznie przekracza możliwości finansowe polskich pacjentów. Z tych względów produkt jest rzadko kupowany i używany przez polskich pacjentów. W związku z tym Spółka, chcąc prowadzić sprzedaż produktu w Polsce na szeroką skalę, powinna obniżyć jego cenę. Obniżenie ceny sprzedaży do hurtowni okazuje się niemożliwe, ze względu na ryzyko, iż produkt zostanie przez hurtownie sprzedany za granicę, w ramach tzw. importu równoległego. Cena sprzedaży do hurtowni po rabacie, gdyby ten został udzielony hurtowni, byłaby znacznie niższa od ceny zakupu tego produktu od producenta przez hurtownie zagraniczne. W takim wypadku Spółka nie mogłaby zapobiec sprzedawaniu kupowanych od niej, po obniżonej cenie, produktów przez polskie hurtownie, które następnie sprzedawałyby ten produkt za granicę. Ponadto rabat udzielony hurtowni nie zostałby przeniesiony na apteki i w konsekwencji na pacjentów. Wynika to z trudności technicznych i kosztów administracyjnych hurtowni spowodowanych znaczną ilością aptek.