Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. I SA/Ol 436/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski Sędzia WSA Renata Kantecka (spr.) Protokolant Anna Gradowska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 27 listopada 2008 r. sprawy ze skargi Spółki A na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta "[...]" wystawił wobec dłużnika - Spółki A tytuł wykonawczy nr "[...]", który skierował do Naczelnika Urzędu Skarbowego.

W odpowiedzi na powyższe Spółka A złożyła do organu egzekucyjnego zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego wskazując na niewłaściwość miejscową organu egzekucyjnego oraz brak w tytułach wykonawczych pieczęci urzędowej wierzyciela.

Postanowieniem z dnia "[...]" Burmistrz, działając jako wierzyciel, uznał zarzuty za nieuzasadnione. Wierzyciel stwierdził, że właściwość miejscową organu egzekucyjnego w egzekucji należności pieniężnych, zgodnie z art.22 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2005r., Nr 229, poz. 1954 ze zm., dalej zwanej u.p.e.a.) ustala się według miejsca położenia siedziby zobowiązanego oraz, że naczelnicy tzw. dużych urzędów są uprawnieni do wszczęcia i prowadzenia egzekucji tylko do tych należności pieniężnych, do których poboru są właściwi oraz prowadzą egzekucje na rzecz obcych wierzycieli wyłącznie w przypadku wystąpienia zbiegu egzekucji. Odnosząc się do zarzutu braku pieczęci urzędowej, wierzyciel stwierdził, że jest on słuszny, ale nie powoduje to nieważności wystawionego tytułu wykonawczego, gdyż zgodnie z art.247 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U z 2005r. nr 8, poz.60 ze zm.) brak pieczęci nie stanowi podstawy do stwierdzenia nieważności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00