Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. I SA/Gl 332/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana (spr.), Sędzia WSA Teresa Randak, Sędzia NSA Joanna Kuczyńska, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2008 r. sprawy ze skargi A S.A. w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych oddala skargę
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. wszczął postępowanie egzekucyjne wobec A S.A., na podstawie tytułów wykonawczych nr [...] z dnia [...] oraz nr [...] z dnia [...].
Zobowiązany wniósł zarzuty na prowadzone postępowanie egzekucyjne, w których nie zakwestionował istnienia zaległości w podatku od nieruchomości wobec Miasta K., ale fakt, że tytuły wykonawcze, na podstawie których prowadzona jest egzekucja, nie spełnia wymogów z art. 27 § 1 pkt 7 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zobowiązana Spółka wskazała, że wierzycielem w niniejszej sprawie jest Prezydent Miasta K., ten zaś winien posługiwać się pieczęcią zawierającą pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła RP. Spółka podniosła, że pieczęć odciśnięta na tytułach wykonawczych posiada pośrodku herb Miasta K., a w otoku nazwę Prezydent Miasta K.. Strona wywiodła następnie, że zastosowana w tytułach wykonawczych pieczęć nie odpowiada wymogom przewidzianym dla pieczęci urzędowych, wynikającym z art. 16c ustawy o godle, barwach, hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach urzędowych, a zatem nie stanowi pieczęci urzędowej wierzyciela. Zgłaszając zarzuty skarżąca Spółka jednocześnie wniosła o umorzenie prowadzonego postępowania, zgodnie z art. 34 § 4 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Prezydent Miasta K. postanowieniem z dnia [...], nr [...] oddalił zarzuty Spółki, a nadto odmówił umorzenia prowadzonego na podstawie w/w tytułów wykonawczych postępowania egzekucyjnego.
Organ pierwszej instancji uznał, że tytuły wykonawcze zostały wystawione prawidłowo. Powołano się przy tym na art. 16c ustawy o godle, barwach i hymnie RP, zgodnie z którym pieczęcią urzędową gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku jednostek samorządu terytorialnego może być również pieczęć zawierająca pośrodku zamiast wizerunku orła ustalonego dla Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiednio herb gminy, powiatu lub województwa, a w otoku napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do używania urzędowej pieczęci. Nadto Prezydent Miasta K. wskazał, że osobną regulację dot. pieczęci urzędowych zawiera rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1999 roku w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów gminy i związków międzygminnych.