Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 października 2008 r., sygn. IV SA/Wa 993/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Otylia Wierzbicka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka,, asesor WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant Joanna Kurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2008 r. sprawy ze skargi B. P. na uchwałę Rady Miasta i Gminy K. z dnia (...) marca 2008 r. nr (...) w przedmiocie odrzucenia zarzutu do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę -

Uzasadnienie

B. P. wniósł zarzut do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru S. północno - zachodniego - II etap. Kwestionuje ustalenia dotyczące nowo projektowanej ulicy oznaczonej na rysunku symbolem 10 KDD. Ulica ta według ustaleń projektu przebiega m. in. przez działkę nr ew. (..), która stanowi jego własność. W zarzucie podniósł, że przyjęcie przez Radę Gminy planu o takim ustaleniu spowoduje konieczność wywłaszczenia części działki tj. pasa o szerokości 2,5 m na całej jej długości. Pogorszy to znacznie warunki korzystania z nieruchomości a bliskość drogi uczyni korzystanie niemożliwym.

Według wnoszącego zarzut projekt planu został sporządzony na nieaktualnej mapie, na której nie uwidoczniono podziału działki nr (...), która to działka stanowi obecnie działki (...), (...), (...). Projektowanie drogi bez znajomości aktualnej sytuacji w terenie jest w jego ocenie niezgodne z prawem, niezgodne ze sztuką projektową i zdrowym rozsądkiem. Ponadto zrealizowanie ulicy 10 KDD spowoduje, że odległość budynku usytuowanego na działce (...) od krawędzi jezdni będzie wynosić 4 m co jest niezgodne z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, który stanowi, że odległość obiektu budowlanego od zewnętrznej krawędzi jezdni wynosi przy drogach gminnych co najmniej 6 m. Projektowana droga na odcinku istniejącej przy ulicy (...) zabudowy ma mieć 5 m szerokości, w sytuacji gdy rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430) w § 7 ust. 1 stanowi, że minimalna szerokość ulicy klasy D w terenie zabudowanym wynosi 10 m, a tylko w wyjątkowych wypadkach dopuszcza się przyjęcie mniejszej szerokości pod warunkiem, że szerokość ta będzie zapewniać funkcjonalność drogi. Według wnoszącego zarzut droga o szerokości 5 m nie będzie spełniać swojej funkcji, gdyż utrudnione będzie korzystanie z niej przez samochody osobowe, a wręcz niemożliwe przez samochody dostawcze i większe, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyjazd na ulice (...). Utwardzona jezdnia będzie miała mniej niż 5 m szerokości, a w takiej sytuacji przepisy przewidują lokalizację "mijanki". Brak mijanek stwarza potencjalne niebezpieczeństwo zderzenia się pojazdów jadących z przeciwnych stron. Również skrzyżowanie drogi 10 KDD z istniejąca ulicą (...) będzie zagrażało bezpieczeństwu ruchu, gdyż istniejące zjazdy do posesji zlokalizowanych w niedalekiej odległości od ww. skrzyżowania, wysokie ogrodzenia i rosnące drzewa utrudniają dobrą widoczność. Według wnoszącego zarzut Rada winna odstąpić od uwzględnienia w projekcie planu drogi 10 KDD, gdyż brak jest logicznego uzasadnienia dla budowy tej drogi. Istniejące drogi równoległe do ulicy (...) doskonale sprawdzają się w praktyce i zapewniają optymalną komunikację.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00