Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 października 2008 r., sygn. I SA/Sz 676/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska, Sędziowie Sędzia WSA Alicja Polańska, Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.), Protokolant Lidia Maląg, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2008 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego i kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. decyzją z dnia [...] Nr [...] Dyrektor Izby Celnej w S. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] Nr [...] określającą między innymi A. K. prowadzącemu działalność pod nazwą "A" należną kwotę podatku akcyzowego w wysokości [...] zł oraz podatku od towarów i usług w wysokości [...] zł.

Z uzasadnienia decyzji Dyrektora Izby Celnej wynika następujący stan faktyczny.

W dniu 3 maja 2002 r. na podstawie T2 nr [...] zgłoszono do wspólnej procedury tranzytowej samochód osobowy marki Renault Clio 2. Towar został wprowadzony na polski obszar celny przez przejście graniczne w L. i zarejestrowany wg ewidencji pod pozycją [...] w dniu 4 maja 2002r.

W związku ze stwierdzeniem niezakończenia procedury tranzytu i usunięciem towaru spod dozoru celnego Naczelnik Urzędu Celnego II w S. wszczął postępowanie w sprawie uregulowania sytuacji ww. towaru, w konsekwencji którego w decyzji z dnia [...] Nr [...] skierowanej do głównego zobowiązanego w procedurze tranzytu - "C" i przewoźnika towaru - A.K. prowadzącego działalność pod firmą "A" oraz jego odbiorcy - firmy "Z", stwierdził powstanie w dniu 11 maja 2002 r. długu celnego i określił kwotę wynikającą z długu celnego. A.K. nie odwołał się od powyższej decyzji, postanowieniem z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w S. odmówił mu przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Konsekwencją powyższego rozstrzygnięcia dotyczącego powstania długu celnego było zgodnie z art. 11c ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przesłanie przez organ celny kopii decyzji mającej wpływ na wysokość kwoty podatku należnego z tytułu importu towaru do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika i wydanie przez właściwe organy podatkowe decyzji określających podatek od towarów i usług w prawidłowej wysokości wobec wszystkich zobowiązanych, z uwagi na niepobranie podatku lub jego pobranie w kwocie niższej od należnej przez organ celny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00