Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 21 października 2008 r., sygn. II SA/Po 656/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Barbara Kamieńska Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2008 r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w P. na uchwałę na uchwałę Rady Miasta Poznania z dnia 23 października 2007 r. nr XXIV/216/V/2007 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanawia odrzucić skargę /-/ A. Łaskarzewska /-/ E. Podrazik /-/ B. Kamieńska

Uzasadnienie

Pismem z dnia (...) 2008 r. "A" Sp. z o.o. w P. zwróciła się do Rady Miasta Poznania z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Kampus Politechniki Poznańskiej w paśmie Warty" w Poznaniu w zakresie dotyczącym obsługi komunikacyjnej działek nr (...), (...), (...), (...) i (...) (§ 3 pkt 8 uchwały Rady Miasta Poznania z dnia 23 października 2008 r., nr XXIV/216/V/2007) poprzez ustanowienie dostępu do tych działek z ul. (...).

Zdaniem wnioskodawcy zaskarżone postanowienie uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego pozbawiające go istniejącego dotychczas dostępu do drogi publicznej dla nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę usługową narusza jego prawo własności. Wyłączenie dojazdu z ul. (...) przy równoczesnym wskazaniu dostępu z ulic (...) i (...) lub drogi (...), co do których skarżący nie ma jakiegokolwiek prawa, uniemożliwi zrealizowanie planowanej inwestycji polegającej na budowie budynku biurowego wraz z parkingiem podziemnym. Jak podkreślił wnioskodawca, choć przeznaczenie terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest zgodne z planowaną inwestycją to w istocie plan uniemożliwi jej wykonanie poprzez pozbawienie dostępu do drogi publicznej, co w konsekwencji doprowadzi do ograniczenia jego prawa własności. Równocześnie sama procedura uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego naruszyła postanowienia ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.) poprzez nie wzięcie pod uwagę prawa własności oraz nie uzgodnienie projektu planu z właściwym zarządcą dróg, chociaż postanowienia planu wpływają na ruch drogowy przedmiotowego terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00