Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 października 2008 r., sygn. I SA/Po 847/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Małek(spr.) Sędziowie Sędzia NSA Sylwia Zapalska Asesor sądowy WSA Szymon Widłak Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Rossa- Śliwa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2008r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] Nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w P. na rzecz skarżącego R. M. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. stwierdza, że decyzje wymienione w punkcie I nie podlegają wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/Sz. Widłak /-/St. Małek /-/S. Zapalska
Uzasadnienie
R. M. wniósł (...) o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku akcyzowego od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego w wysokości (...) zł.
W uzasadnieniu podał, iż (...) dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego (...) o pojemności (...) cm? rok produkcji (...) oraz wpłacił podatek akcyzowy w wysokości (...) zł.
Zdaniem podatnika przepisy ustawy o podatku akcyzowym stanowiące podstawę poboru akcyzy od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu są niezgodne z przepisem art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Nakładają bowiem na wyroby akcyzowe sprowadzane z innych państw członkowskich podatek wyższy od obowiązującego w stosunku do produktów krajowych, prowadząc do dyskryminacji tych pierwszych. Znalazło to potwierdzenie w wyroku ETS z dnia 18 stycznia 2007r. C - 313/05. Wobec kolizji z przepisami krajowymi, zgodnie z zasadą pierwszeństwa prawa wspólnotowego, zastosować należy przepisy wspólnotowe.