Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 października 2008 r., sygn. I SA/Po 778/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska Sędziowie NSA Stanisław Małek as. sąd. WSA Szymon Widłak (spr.) Protokolant sekr.sąd. Paulina Budzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2008 r. sprawy ze skargi E. D. i M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie straty z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok 2000 oddala skargę. /-/Sz. Widłak /-/ S. Zapalska /-/St. Małek

Uzasadnienie

Małżonkowie E. D. i M. D. złożyli wspólne zeznanie podatkowe za rok 2000 PIT-36 w którym wykazali dochody z wynagrodzeń ze stosunku pracy w spółce A i stratę z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przez M. D. w kwocie 314 032,71 złotych.

Decyzją nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił M. i E. D. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2000 w wysokości 343,70 zł i stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez M. D. w wysokości 9.034,86 zł.

Decyzją z dnia [...]Dyrektor Izby Skarbowej w P. uchylił decyzję organu pierwszej instancji w części określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r., w pozostałej części dotyczącej określenia straty za 2000 r. utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W wyniku skargi na powyższe rozstrzygnięcie Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokami z dnia [...] w sprawie o sygn[...] (skarga M. D.) i [...] (skarga E. D.) uchylił zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu sąd wskazał na potrzebę ponownego przeanalizowania materiału dowodowego w części uzyskania przez spółkę B M.B.M. D.w G. przychodu w postaci nieodpłatnego świadczenia z tytułu korzystania ze środków pieniężnych wspólników. Sąd podzielił także zarzut skargi, iż nie można mówić o osiągnięciu przychodów z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia podatnika, w przypadku gdy wszyscy wspólnicy spółki cywilnej przekazują do spółki środki pieniężne, które służą prowadzeniu działalności gospodarczej tych samych wspólników w ramach spółki cywilnej i nie można w takim przypadku wskazać na osiągnięcie przez podatnika korzyści finansowych kosztem innego podmiotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00