Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 października 2008 r., sygn. IV SA/Po 315/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie NSA Ewa Makosz Frymus NSA Grażyna Radzicka Protokolant sekr. sąd. Agata Tyll-Szeligowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 1 października 2008 r. sprawy ze skargi Rady Miejskiej na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie regulaminów targowisk 1. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze 2. zasądza od Wojewody na rzecz Gminy kwotę 540 zł (pięćset czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania, w tym 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego /-/ G. Radzicka /-/ P. Miładowski /-/ E. Makosz-Frymus

 

UZASADNIENIE

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] r. nr [...] Wojewoda W., na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. , Nr 142, poz. 1591 ze zm.) stwierdził ze względu na istotne naruszenie prawa nieważność uchwały nr [...] Rady Miejskiej we W. z dnia [...] r. w sprawie zmiany uchwały nr [...] Rady Miejskiej we W. z dnia [...] r. w sprawie regulaminu targowisk.

W uzasadnieniu organ nadzorczy podniósł, iż jego zdaniem uchwała nr [...] jest aktem prawa miejscowego, ponieważ dotyczy zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, a zatem stanowi źródło powszechnie obowiązującego prawa na obszarze działania organu, który ją ustanowił.

Organ ponadto wskazał, iż treść art. 42 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r., Nr 68, poz. 449 - dalej ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych). Warunkiem wejścia w życie aktów prawa miejscowego jest ich publikacja w sposób określony w art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych zgodnie z którym akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane są w wojewódzkich dziennikach urzędowych i wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba, że dany akt określi termin dłuższy. Organ wyjaśnił również, iż myśl art. 2 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, ogłaszanie aktów normatywnych w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00