Wyrok WSA w Opolu z dnia 16 padziernika 2008 r., sygn. II SA/Op 252/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Protokolant: Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 października 2008 r. sprawy ze skargi D. A. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...], nr [...] w przedmiocie dokumentu stwierdzającego tożsamość oddala skargę.
Uzasadnienie
D. A. pismem z dnia 7 sierpnia 2008 r. skierowanym do Prezydenta Miasta [...], popartym następnie obszerną korespondencją, wniósł, o zamieszczenie w dowodzie osobistym wpisu "o uznaniu wnioskodawcy za niezdolnego do samodzielnej egzystencji na stałe". Do wniosku dołączył odpis wyroku Sądu Okręgowego w O. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 29 czerwca 2000 r. , sygn. akt [...], w którym to sąd zobowiązuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. do zamieszczenia w dowodzie osobistym D. A. wpisu o uznaniu wnioskodawcy za niezdolnego do samodzielnej egzystencji na stałe. W dalszej części wniosku D. A. wskazał także, że prawo do zamieszczenia w dowodzie osobistym wpisu określonej treści gwarantuje mu nie tylko wyżej wymieniony wyrok, ale także ustawa zasadnicza.
Decyzją z dnia [...] , Nr [...], Prezydent Miasta [...] działając na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz.1071 ze zm.) oraz art. 37 i art. 45 ust.1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 993 ze zm.) odmówił D. A. umieszczenia w dowodzie osobistym wpisu "o uznaniu wnioskodawcy za niezdolnego do samodzielnej egzystencji na stałe" zawartego w sentencji wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 29 czerwca 2000 r. , sygn. akt [...]. W uzasadnieniu decyzji organ powołał się na treść na art. 37 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, wskazując jednocześnie, w oparciu o powyżej wskazany przepis, jakie dane zamieszcza się w dowodzie osobistym. Organ zwrócił również uwagę, że od 1 stycznia 2001 r. dowód osobisty posiada formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej, w której zamieszcza się jedynie dane przeznaczone do tzw. maszynowego odczytania i stąd też brak jest możliwości wprowadzenia zapisu żądanego przez D. A. Przepisy ustawy oraz System Obsługi Obywatela nie przewidują bowiem wprowadzenia innych danych niż wskazane w przepisie art.37 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Organ I instancji podniósł także, że z treści dołączonego do wniosku wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 29 czerwca 2000 r. , sygn. akt [...] wynika, że zobowiązanym do dokonania wpisu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział [...].