Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 października 2008 r., sygn. II SA/Kr 799/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Dobosz Sędziowie WSA Wojciech Jakimowicz / spr. / AWSA Janusz Kasprzycki Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2008 r. sprawy ze skargi M.K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [....] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania skargę oddala
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] maja 2008 r., znak: [...] Wójt Gminy ustalił warunki zabudowy dla S. D. dotyczące budowy na działce nr [...] w B. wiaty gospodarczej do magazynowania drewna - obudowanej od strony działki nr [...].
Decyzja organu I instancji przesłana przesyłką poleconą w dniu 8 maja 2008 r. została skutecznie doręczona stronie postępowania administracyjnego - M. K. w dniu 9 maja 2008 r. (osobiste pokwitowanie odbioru przesyłki przez męża w/w - S. K., k. 28 akt administracyjnych).
Od powyższej decyzji odwołanie osobiście złożyła M. K. w siedzibie Urzędu Gminy w [...] w dniu [...] maja 2008 r. (k. 26 akt administracyjnych).
M. K. w piśmie z dnia 14 czerwca 2008 r. zatytułowanym "wyjaśnienie", nadanym w Urzędzie Pocztowym w dniu [...] czerwca 2008 r. wyjaśniła, iż przekroczyła termin do złożenia odwołania, ze wglądu na okoliczność, iż w ostatnim dniu biegu terminu do jego złożenia, tj. 23 maja 2008 r. Urząd Gminy w [...] nie pracował (choć był to dzień pracujący) i dlatego odwołanie złożyła dopiero w dniu [...] maja 2008 r.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] postanowieniem z dnia [...] r., sygn. akt: [...] orzekło o odmowie przywrócenia terminu do złożenia odwołania.
Organ odwoławczy pismo M. K. z dnia 14 czerwca 2008 r. potraktował jako wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu I instancji. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż zgodnie z art. 58 § 1 i 2 k.p.a., aby moc skutecznie wnieść wniosek o przywrócenie terminu M. K. winna go złożyć najpóźniej w dniu [...] czerwca 2008 r. (2 czerwca był dniem wolnym od pracy). W sytuacji, gdy wniosek został złożony w dniu 16 czerwca 2008 r. organ stwierdził, iż został on złożony z uchybieniem terminu. Ponadto podano, iż zgodnie z art. 58 k.p.a. strona winna jedynie uprawdopodobnić, nie zaś udowodnić, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy. Wniosek strony w ocenie Kolegium nie spełnia tego wymogu.