Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 października 2008 r., sygn. III SA/Gl 426/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Gabriela Jyż, Protokolant sekr. sąd. Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi K.H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych oddala skargę

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez przedstawiciela bezpośredniego Agencję Celną "A" S.C. działającą w imieniu i na rzecz K.H. - w dniu [...]r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci tkaniny [...] (strona wierzchnia [...] % poliester, strona spodnia [...] % bawełna + [...] % poliester) w ilości [...] mb, według kodu TARIC 5512 19 90 00, objętego wcześniej procedurą składu celnego. Do zgłoszenia celnego dołączono fakturę handlową, kopię świadectwa pochodzenia, list przewozowy i Sprawozdanie z badań nr [...] sporządzone w dniu [...] r. dla próbki materiału objętej zgłoszeniem celnym SAD nr [...].

Po przyjęciu zgłoszenia organ celny przystąpił do jego częściowej weryfikacji przez dokonanie rewizji celnej oraz skontrolowanie zgłoszenia w zakresie pól nr 2,8,34,36,33,31 i 47, ograniczeń przywozowych oraz załączonych dokumentów pod względem formalnym. Do zgłoszenia celnego załączono etykietkę towaru, a ze względu na wątpliwości, co do prawidłowej klasyfikacji towaru pobrano jego próbkę (szt. 2). Jedną wysłano do Laboratorium Celnego przy Izbie Celnej w G., a drugą przekazano do magazynu próbek. W tym samym dniu towar został zwolniony do procedury dopuszczenia do obrotu.

Uzyskane w dniu [...]r. Sprawozdanie z badań nr [...] z [...] r. określało przekazany do badań towar jako tkaninę z włókien ciągłych, a nie ciętych (odcinkowych) jak deklarowała strona, i nie potwierdzało zadeklarowanej przez stronę klasyfikacji taryfowej. Legło ono u podstaw przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, w którym aktywnie uczestniczyli pełnomocnicy importera. Przedstawili oni swoją opinie, iż importowana tkanina winna zostać klasyfikowana w dziale 58, podkreślając, że przedmiotem importu była tkanina włoskowata tzw syntetyczny nubuck, składająca się w większości z włókna różnobarwionego (różne odcienie włókna o składzie wagowym mniej niż [...] % całości), a osnowę wierzchnią tej tkaniny wykonano przez szmerglowanie lub tez poprzez oddziaływanie chemiczne kwasem solnym NaOH na część włoskowatą w celu uzyskania puszystości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00