Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 października 2008 r., sygn. I SA/Gd 336/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 października 2008 r. sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji ostatecznej ustalającej podatek od nieruchomości na 2006 r. 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Wójta Gminy z dnia [...] nr [...]; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Wójt Gminy zmienił decyzję ostateczną ustalającą Państwu E. i Z. S. zobowiązanie w podatku od nieruchomości na 2006 rok w kwocie 131 zł i ustalił zobowiązanie podatkowe w tym podatku w kwocie 747,- zł.

W uzasadnieniu wskazano, iż wymiaru podatku dokonano z tytułu posiadania gruntu letniskowego o powierzchni 500 m2, udziału w 1/28 części działki stanowiącej grunty dróg (50 m2) oraz domku letniskowego o powierzchni 109 m2. Nie uwzględniono twierdzeń podatnika, iż przedmiotowy domek stanowi budynek mieszkalny. Ustalono wprawdzie, iż Z. S. jest w tym budynku zameldowany, budynek wyposażony jest w sprzęt i media niezbędne do całorocznego w nim zamieszkania, jest ogrzewanie, zgromadzony opał na zimę, zbiornik na ścieki, woda, podatnik przedstawił także rachunki za zużycie energii, nie mniej jednak w myśl art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (DZ.U. z 2000 r., Nr 100, poz. 1086 ze zm.) podstawą do wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. W związku z tym opodatkowanie budynku stawką jak dla budynków mieszkalnych jest możliwe, jeżeli w ewidencji gruntów i budynków budynek określony został jako mieszkalny. Tymczasem z zapisów w ewidencji budynków wynika, że przedmiotowy budynek jest budynkiem letniskowym. Wpis tej treści dokonany został w ewidencji na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę i zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych przy budowie domku letniskowego. W konsekwencji organ pierwszej instancji dokonując wymiaru podatku z tytułu posiadania przedmiotowego budynku zastosował stawkę podatku od nieruchomości określoną w uchwale Rady Gminy dla budynków letniskowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00