Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 września 2008 r., sygn. I SA/Wr 40/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie Sędzia NSA Halina Betta, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Wojciech Śnieżyński, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 września 2008 r. sprawy ze skargi "A" S.A. we Wrocławiu na potanowienie Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia[...]. Nr[...] w przedmiocie zaliczenia dokonanej wpłaty na poczet zaległości podatkowej oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi "A" S.A. we W. jest postanowienie Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnik Urzędu Celnego we W. z dnia [...] o zaliczeniu proporcjonalnym wpłaconej w dniu 4 lipca 2007 kwoty 58.810,90 zł na poczet zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług z tytułu importu oraz odsetek za zwłokę liczonych od dnia 13 grudnia 2002 r. roku do dnia 4 lipca 2007 roku.
Organ I instancji jako podstawę prawna rozstrzygnięcia wskazał art. 62 § 1, §4 i § 5, art. 55 § 2 i art. 53 § 4 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz.60 ze zm. - dalej zwanej Op).
W zażaleniu, uzupełnionym pismem z dnia 27 września 2007 r., pełnomocnik Spółki wniósł o uchylenie postanowienia w całości. Strona wskazała na nieprawidłowości, jakie popełnił organu podatkowego, przy wydawaniu decyzji wymiarowej określającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług. Zdaniem Strony z uwagi na, obowiązujący w dacie wydawania decyzji wymiarowych w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług z tytułu importu, zapis art.165 § 6 Op za datę wszczęcia postępowania podatkowego należy przyjąć datę przyjęcia zgłoszenia celnego. Postępowanie w sprawie zakończonej decyzją, do której odnosi się zaskarżone postanowienie zostało zatem wszczęte w dniu, w którym strona dokonała zgłoszenia celnego. Zaskarżonym postanowieniem organ naliczył odsetki od dnia 13 grudnia 2002 r. do dnia zapłaty przez stronę podatku. Tymczasem zgodnie z treścią art. 54 § 1 pkt. 7 Op odsetek za zwłokę nie nalicza się "za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania". W rozpoznawanej sprawie decyzja nie została doręczona stronie w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zatem organ I instancji w ogóle nie powinien naliczyć odsetek za zwłokę. Strona wskazała jednocześnie, że nawet gdyby przyjąć, iż w niniejszej sprawie art. 165 § 6 Op nie powinien mieć zastosowania, to dokonane przez organ wyliczenie nadal należy uznać za błędne. Naliczając odsetki organ winien bowiem uwzględnić art. 54 § 1 pkt 6 Op, zgodnie którym odsetek nie nalicza się "za okres od dnia wszczęcia kontroli podatkowej do dnia doręczenia decyzji w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, jeżeli postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia kontroli". Przepis mówi o wszczęciu kontroli podatkowej. W rozpoznawanej sprawie Urzędu Kontroli Skarbowej wszczął kontrole w dniu 19 maja 2004 r. Uwzględniając obowiązujące wówczas przepisy ustawy o kontroli skarbowej, w szczególności jej art. 31 ust. 2, kontrola ta była kontrolą podatkową w rozumieniu Ordynacji podatkowej. Zdaniem Strony, wskazane w art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej, wyłączenie stosowania art. 54 Op oznacza, że przepisu tego nie stosuje organ kontroli skarbowej prowadzący postępowanie kontrolne i wydający decyzję. Opóźnienie w działaniach tego organu nie będzie zatem powodowało konsekwencji opisanych w art. 54 Op. Przepis art. 31 ustawy o kontroli skarbowej nie ma jednak zastosowania do postępowania podatkowego prowadzonego przez inny organ niż Urząd Kontroli Skarbowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right