Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 września 2008 r., sygn. I SA/Po 223/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska Sędziowie Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz as. sąd. WSA Roman Wiatrowski (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2008 r. sprawy ze skarg J B, T B i J B na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...], [...], [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2007 rok I. uchyla zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje Wójta Gminy z dnia [...] Nr: [...], [...], [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej J B kwotę [...] ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego ( w tym [...] tytułem podatku od towarów i usług), III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego J B kwotę [...] ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego( w tym [...] tytułem podatku od towarów i usług), IV. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego TB kwotę [...] ([...]) tytułem zwrotu kosztów sądowych, V. stwierdza, że decyzje wymienione w pkt I nie mogą być wykonane do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/R. Wiatrowski /-/S. Zapalska /-/M.Jaśniewicz

 

UZASADNIENIE

Decyzjami z dnia [...] Wójt Gminy [...] ustalił zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2007r.: J. B. w kwocie [...], J. B. w kwocie [...] i T.B. w kwocie [...].

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzjami z dnia [...] uchyliło powyższe decyzje Wójta Gminy [...] i sprawy przekazało do ponownego rozpatrzenia.

Z uzasadnień decyzji organu odwoławczego wynika, że organ podatkowy I instancji naruszył wyrażoną w art. 122 Ordynacji podatkowej zasadę prawdy obiektywnej w ten sposób, że nie podjął dostatecznych działań i nie wyjaśnił wszystkich niezbędnych do podjęcia racjonalnej decyzji aspektów sprawy. Organ odwoławczy zauważył, bowiem że dane wynikające z informacji podatkowych złożonych przez podatników są rozbieżne z danymi uwidocznionymi w decyzji. W tej sytuacji, zgodnie z art. 187§1 Ordynacji podatkowej na organie podatkowym spoczywa obowiązek zebrania i rozpatrzenia całości materiału dowodowego. Skoro zatem organ podatkowy I instancji dysponuje innymi, niż wynikające z deklaracji podatnika, danymi co do powierzchni gruntu podlegającemu opodatkowaniu, to właśnie na organie spoczywał obowiązek wezwania podatnika i wyjaśnienia zaistniałych rozbieżności, jeszcze przed wydaniem decyzji wymiarowej. W wytycznych dla organu I instancji organ odwoławczy nakazał usunięcie rozbieżności danych wynikających z ewidencji gruntów i informacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00