Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 września 2008 r., sygn. I SA/Po 17/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie WSA Elwira Brychcy As.sąd.WSA Roman Wiatrowski(spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2008 r. sprawy ze skargi G.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek od zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] nr [...] II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] na rzecz skarżącej G. S. kwotę [...] w tym [...] tytułem podatku od towarów i usług [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/R.Wiatrowski /-/M.Jaśniewicz /-/ E.Brychcy
UZASADNIENIE
Z akt administracyjnych sprawy wynika, że wnioskiem z dnia [...] G S wystąpiła do Burmistrza Miasta o umorzenie odsetek od zaległości w podatku od nieruchomości. Wniosek swój strona umotywowała tym, że zapłata odsetek stanowi dla niej znaczne obciążenie, ponieważ obecnie żyje z renty, od której [...] pobiera komornik. Wskazała również, że znaczną kwotę musi przeznaczyć na lekarstwa.
Decyzją z dnia [...] Burmistrz Miasta odmówił umorzenia odsetek od zaległości podatkowej.
Z uzasadnienia decyzji wydanej na podstawie art. 67a§1 pkt3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej powoływana jako Ordynacja podatkowa) wynika, że nie jest możliwe umorzenie odsetek w podatku od nieruchomości ponieważ, decyzją z dnia [...] ustanowiono już ratalny system spłaty zaległości podatkowej, w której ustalono nowe terminy płatności, z której ostatni przypada na [...]. Wobec powyższego organ I instancji uznał, że należność obejmująca zaległości i odsetki nie stała się jeszcze wymagalna, a obecne regulacje prawne nie dają możliwości umorzenia podatku nie będącego zaległością podatkową.