Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 września 2008 r., sygn. I SA/Po 731/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie NSA Gabriela Gorzan /spr./ as. sąd. WSA Katarzyna Nikodem Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2008r. sprawy ze skargi A. H., D.M. s.c. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od września do grudnia 2002r. oddala skargę /-/ K.Nikodem /-/ E.Brychcy /-/ G.Gorzan
UZASADNIENIE
I SA/Po 731/08
U Z A S A D N I E N I E
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli podatkowej w spółce cywilnej A w zakresie rzetelności deklarowanego dochodu oraz podatku od towarów i usług za miesiące 2002r. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej m.innymi w przedmiocie hurtowej sprzedaży paliw określił wymienionej spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za wrzesień 2002r. w kwocie [...], za listopad 2002r. w kwocie [...], za grudzień 2002r. w kwocie [...] oraz wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres za m-c październik 2002r. w kwocie [...].
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że spółka A zawyżyła podatek naliczony VAT do odliczenia w rozliczeniach ewidencyjnych i deklaracjach VAT-7 za miesiące wrzesień, listopad i grudzień 2002r. odpowiednio o kwoty [...], [...] i [...], łącznie o kwotę [...] poprzez uwzględnienie w rozliczeniach za powyższe miesiące - za wrzesień 3 faktur, za listopad 6 faktur, za grudzień 5 faktur VAT - łącznie 14 faktur VAT, wystawionych przez B sp. z o.o., ul. S. T., NIP [...], dokumentujących sprzedaż na rzecz skarżącej oleju napędowego o łącznej wartości netto [...], gdy w rzeczywistości sprzedaży towaru tymi fakturami objętego nie dokonano. Ustalenia powyższe oparto na materiale zgromadzonym w postępowaniu karnym (V Ds.5/04 oraz V Ds.26/06) prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w T., w skład którego wchodzą m.innymi protokoły przesłuchań prezesa zarządu i jedynego udziałowca spółki B - K. J. w dniach 25.11.2005r., 22.09.2006, 29.09.2006, 2.10.2006 i 22.02.2007r. (k.11-30 akt adm.) oraz skarżącego, jako podejrzanych o poświadczenie nieprawdy m.innymi w 14 fakturach VAT z 2002r., stwierdzających sprzedaż paliwa spółce A oraz powiązanych z tymi fakturami dowodach zapłaty gotówki KP. Z wyjaśnień K.J. wynika, że w 14 fakturach VAT wystawionych na rzecz spółki A oraz w powiązanych z nimi dowodach KP potwierdził transakcje sprzedaży paliwa i otrzymanie zapłaty, co w rzeczywistości nie miało miejsca, gdyż skarżący nabywał paliwa od innego podmiotu, którego nie ujawniono. Za wystawianie powyższych dokumentów na prośbę skarżącego K. J. otrzymywał od niego określone kwoty, uzależnione od ilości objętego wystawionymi fakturami paliwa.