Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 września 2008 r., sygn. I SA/Op 152/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik Sędziowie Sędzia WSA Marta Wojciechowska Asesor sądowy Marzena Łozowska (spr.) Protokolant st. sekr. sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 września 2008 r. sprawy ze skargi "A" spółka z o. o. Spedycja Międzynarodowa w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia powstania z mocy prawa długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Izby Celnej w O. decyzją z dnia [...] nr [...] stwierdził powstanie długu celnego w kwocie 6.877,50 zł wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 2.532,00 zł, wobec towaru w postaci naczepy podkontenerowej o numerze rejestracyjnym [...] i numerze identyfikacyjnym [...]

Organ wskazał w szczególności, że część wynajmowanych od firmy A z siedzibą w Niemczech ciągników, naczep oraz cystern wykonywała oprócz transportu międzynarodowego również przewozy krajowe. Naczepa o numerze rejestracyjnym [...] będąca przedmiotem rozstrzygnięcia zaskarżonej decyzji, również wykonywała przewóz krajowy w dniu 28 kwietnia 2004 r. na trasie B.- D.

W związku z wykonaniem naczepą przewozu krajowego Naczelnik Urzędu Celnego w O. uznał, że strona nie dopełniła obowiązku wystąpienia do organu celnego o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła. Organ I instancji wskazał, że w dniu 28 kwietnia 2004 r. powstał dług celny, w chwili wykonania przewozu krajowego. Wartość celną, stanowiącą podstawę do obliczenia należności celnych, organ I instancji ustalił na podstawie art. 29 Kodeksu celnego. Przy czym organ przeprowadził dowód z opinii biegłego, który określił wartość rynkową przedmiotowej naczepy na dzień 28 kwietnia 2004r.

W odwołaniu strona zarzuciła zaskarżonej decyzji naruszenie:

- art. 187 §1 i art. 122 Ordynacji podatkowej w związku z art. 212 §2 Kodeksu celnego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00