Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 września 2008 r., sygn. I SA/Ol 327/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Piskozub, Sędzia WSA Ryszard Maliszewski ( spr ), Protokolant Katarzyna Niewiadomska, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 18 września 2008r. sprawy ze skargi Marszałka Województwa na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia "[...]" r., "[...]", w przedmiocie: określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2004r. I. Uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego 769 zł ( siedemset sześćdziesiąt dziewięć złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, III. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

 

UZASADNIENIE

ISA/OI 327/08

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy określającą Marszałkowi Województwa wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2004r. w kwocie 4205 zł .

W uzasadnieniu podano, że Marszałek Województwa wykonuje uprawnienia właścicielskie w stosunku do wód płynących wymienionych w art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy- Prawo wodne i gruntów pod tymi wodami. Marszałek był zobowiązany do złożenia deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości i zapłaty podatku w imieniu Skarbu Państwa.

Od powyższej decyzji odwołanie złożył Marszałek Województwa i wniósł o jej uchylenie w całości. Decyzji zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego, w szczególności art. 2, art. 3, art. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz naruszenie przepisów postępowania - art. 122 i art. 187 ustawy - Ordynacja podatkowa poprzez niewyjaśnienie stanu faktycznego oraz niewyczerpujące rozpatrzenie całego materiału dowodowego. W uzasadnieniu wskazał, iż brak podstaw prawnych do przyznania mu statusu podatnika od gruntów zajętych przez jeziora. Podniósł, iż zgodnie z decyzjami Wojewody z dnia "[...]" i decyzjami Starosty wprowadzono zmianę polegająca na wykreśleniu Agencji Nieruchomości Rolnych i wpisaniu Marszałka Województwa jako wykonującego prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych płynących stanowiących własność Skarbu Państwa. Pomimo jednak tych zapisów w ewidencji, ze względu na brak przepisów wykonawczych w tym zakresie, Marszałek Województwa nie władał tymi gruntami, zaś w roku podatkowym objętym decyzjami nie wykonywał nad nimi zarządu. Nadal uprawnienia Skarbu Państwa w zakresie rybactwa śródlądowego, w stosunku do tych jezior do dnia 31 grudnia 2005r. wykonywała Agencja Nieruchomości Rolnych. Powołując się na przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wyjaśnił, że nie jest on właścicielem ani posiadaczem samoistnym, jak również nie można go uznać za posiadacza w rozumieniu art. 336 Kodeksu cywilnego. Marszałek Województwa wykonuje jedynie uprawnienia w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, wykonuje więc tylko czynności zarządcze zlecone mu przez właściciela nieruchomości jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Nie można mu przypisać woli władania rzeczą dla siebie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00