Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 września 2008 r., sygn. I SA/Kr 772/08
Sygn. akt I SA/Kr 772/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 22 września 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Sędziowie: WSA Urszula Zięba (spr.), WSA Stanisław Grzeszek, Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2008r., sprawy ze skarg E. C. i M. S., na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania podatkowego w sprawie przywrócenia terminu do zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub, praw majątkowych, - skargi oddala -
UZASADNIENIE
M. S. w dniu [...] grudnia 2007 r. a E. C. w dniu [...] grudnia 2008 r. złożyły w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z1 wraz z załącznikami. Wskazały, że Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia [...] sygn. akt [...] stwierdził, że spadek po zmarłej dnia [...] lipca 2007 r. J. S. na podstawie ustawy nabyły wprost córki M. S. i E. C. po - części każda.
Równocześnie pismem z dnia [...] grudnia 2007 roku spadkobierczynie zwróciły się do organu podatkowego z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia formularza SD-Z 1. W jego uzasadnieniu podniosły, że niedotrzymanie terminu ma charakter rzekomy, bowiem w istocie postanowienie spadkowe zostało podpisane przez sędziego i opieczętowane klauzulą prawomocności z dniem [...] listopada 2007 r. a ich pełnomocnik dla doręczeń / ustanowiony z racji zamieszkiwania stron w Szwajcarii / potwierdził odbiór pisma z dniem [...] grudnia 2007r. Zawiadomił następnie strony o treści otrzymanej korespondencji, a te jeszcze w grudniu tego samego roku złożyły dokumenty warunkujące zwolnienie podatkowe. Fakt dowiedzenia się o nabyciu praw do spadku z przesłanego prawomocnego postanowienia, strony tłumaczyły tym, że po wydaniu postanowienia spadkowego a przed stwierdzeniem jego prawomocności do sądu spadkowego wpłynęło pismo osoby trzeciej, która twierdziła, że spadkodawczyni prawdopodobnie sporządziła testament. Dopiero gdy tą okoliczność wyjaśniono doszło do stwierdzenia prawomocności postanowienia.
-
keyboard_arrow_right