Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 września 2008 r., sygn. I SA/Kr 970/08

Sygn. akt I SA/Kr 970/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 22 września 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Sędziowie: WSA Urszula Zięba, WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2008r., sprawy ze skargi G. S., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie interpretacji przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, - skargę oddala -

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia [...] maja 2007r. G. S. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawczyni podała, że jest komplementariuszem spółki pod nazwą "Kancelaria Prawna [...] i Wspólnicy" Spółka komandytowa z udziałem w zyskach i stratach wynoszącym 10%, a ponadto zgodnie z § 15 umowy spółki otrzymuje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia spraw spółki, które wliczane jest w koszty działalności spółki.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko, według którego otrzymane wynagrodzenie należy potraktować jako wypłatę zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. stosując 20% koszty uzyskania przychodów i potrącając od dochodu 19% podatek dochodowy od osób fizycznych. Wypłacone wynagrodzenie - jej zdaniem - nie jest kosztem uzyskania przychodów dla niej w części, w jakiej uczestniczy w zyskach i stratach spółki tj. w wysokości 10%, lecz dla pozostałych wspólników stanowi koszt uzyskania przychodu w 100%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia [...] Nr [...] uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Zdaniem organu I instancji wynagrodzenie, które otrzymuje podatniczka z tytułu prowadzenia spraw spółki należy zaliczyć do przychodów z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego "za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00