Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 sierpnia 2008 r., sygn. IV SA/Wr 234/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Sikorska (sprawozdawca) Sędzia WSA Małgorzata Masternak - Kubiak Protokolant Robert Hubacz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 21 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zdolności do czynnej służby wojskowej uchyla zaskarżone orzeczenie.

 

UZASADNIENIE

Orzeczeniem Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia [...] nr [...] po rozpatrzeniu odwołania D. B. od orzeczenia nr [...] Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w P. z dnia [...] w sprawie zdolności do czynnej służby wojskowej, działając na podstawie art. 29 ust. 1 w związku z art. 26 ust. 1 i art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz.U. z 2002r. Nr 21, poz. 205 ze zm.) oraz § 3 ust. 7, § 4 ust. 8 § 9 pkt 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004r. w sprawie utworzenia wojskowych komisji lekarskich oraz określenia ich siedzib, zasięgu działania i właściwości (Dz.U. Nr 151, poz. 1594) i § 22 ust. 1 i 2, § 23 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 151, poz. 1595 ze zm.), utrzymano w mocy orzeczenie organu I instancji.

Wskazanym wyżej orzeczeniem Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w P w wyniku przeprowadzonych badań rozpoznała u badanego D. B. niedawno przebyty uraz wielonarządowy do dalszego leczenia, które to schorzenie zakwalifikowała jako schorzenie określone w § 75 (bez punktu) załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach, zwanego dalej rozporządzeniem. Zdaniem organu I instancji rozpoznane schorzenia kwalifikują poborowego D. B. w I grupie badanych jako czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej na okres 18 miesięcy- Kat. B. W uzasadnieniu wskazano, że powyższych ustaleń dokonano na podstawie analizy przedstawionej dokumentacji, oceny lekarzy specjalistów oraz bezpośredniego własnego badania lekarskiego. Zdiagnozowane schorzenie powoduje przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia, które w okresie 18 miesięcy od dnia badania, zdaniem organu, rokuje odzyskanie zdolności do służby wojskowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00