Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 sierpnia 2008 r., sygn. II SA/Ol 416/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Asesor WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi P. M., B. M. i P. M. - reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odmowy przyznania zaliczki alimentacyjnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia "[...]" Nr "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając na podstawie art. 7 i art. 2 pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 22 kwietnia 2005r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu odwołania R.M., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia "[...]" odmawiającą przyznania zaliczki alimentacyjnej na dzieci: P.M., A.M. i B.M.

W motywach uzasadnienia decyzji wskazano, iż stosownie do zapisów ustawy o zaliczce alimentacyjnej przysługuje ona osobie uprawnionej do 18 roku życia albo, w przypadku gdy uczy się w szkole wyższej, do ukończenia 24 roku życia. Kolejny warunek do uzyskania zaliczki alimentacyjnej wynika z art. 2 pkt 5 lit. a) powołanej ustawy, który wymaga, aby osoba uprawniona była wychowywana przez osobę samotnie wychowującą dziecko w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Z art. 3 pkt 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika natomiast, że pod pojęciem osoby samotnie wychowującej dziecko należy rozumieć pannę, kawalera, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, wdowę lub wdowca, jeżeli wspólnie nie wychowuje dziecka z ojcem lub matką dziecka. W przedmiotowej sprawie wobec faktu pozostawania matki osób uprawnionych w związku z innym mężczyzną, z którym wychowuje wspólnie dziecko, nawet jeżeli nie jest to ojciec dzieci, na które ubiega się o przyznanie zaliczki alimentacyjnej nie pozwala na uznanie, iż jest ona osobą samotnie wychowującą dziecko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00