Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 sierpnia 2008 r., sygn. III SA/Kr 415/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Elżbieta Kremer Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Halina Jakubiec Protokolant Katarzyna Dydaś po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej z dnia [...] Nr. [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego skargę oddala

 

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2006r. emerytowany sierżant sztabowy A. W. zwróciła się do Dyrektora Zakładu Karnego z wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej z przeznaczeniem na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Do wniosku dołączono umowę kredytu budowlano-hipotecznego zawartą pomiędzy Bankiem A. a S. D. i A. W. oraz umowę przyrzeczenia sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w wybudowanym w tym celu budynku zawartą pomiędzy Towarzystwem Budownictwa Społecznego "B." Sp. z o.o. a S. D. i A. W.

Postanowieniem nr [...] z dnia [...] Dyrektor Zakładu Karnego zawiadomił A. W., że z powodu braku w planie finansowym jednostki środków przeznaczonych na pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego, jej wniosek nie może być rozpatrzony w terminie wynikającym z zapisów art. 35 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego. W związku z powyższym wyznaczył termin załatwienia sprawy na dzień [...].

Po uzupełnieniu dokumentów (na żądanie organu) przez A. W. -Decyzją nr [...] z dnia [...] Dyrektor Zakładu Karnego odmówił przyznania A. W. pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Na uzasadnienie podano, że zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 67 z późn. zm.) emerytom i rencistom policyjnym zapewnia się pomoc w budownictwie mieszkaniowym na zasadach przewidzianych dla funkcjonariuszy, a w związku z tym w celu ustalenia uprawnienia emeryta do przydziału pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego mają zastosowanie przepisy art. 85 - 95 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002r. Nr 207, poz. 1761 z późn. zm.). Organ zwrócił uwagę na treść art. 90 ustawy o Służbie Więziennej, zgodnie z którym "funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje prawo do pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego lub domu w ramach spółdzielni budownictwa mieszkaniowego." Organ podał, że - co prawda - na dzień złożenia wniosku A. W. zamieszkuje w lokalu mieszkalnym położonym w K., należącym do jej matki i nie posiada ani nie posiadała prawa własności bądź współwłasności lokalu mieszkalnego, nie mniej jednak w sytuacji nabycia lokalu na wspólną własność przez osobę uprawnioną oraz inną osobę, nie pozostającą w stosunku pokrewieństwa do osoby uprawnionej, nie można uznać tego lokalu za stanowiącego odrębną nieruchomość osoby uprawnionej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00