Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2008 r., sygn. I SA/Wr 1150/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz (sprawozdawca), Protokolant Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 lipca 2008 r. sprawy ze skargi I. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że wymienione w pkt I orzeczenie nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżącego kwotę 1.495 (słownie: jeden tysiąc czterysta dziewięćdziesiąt pięć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośródek Zamiejscowy w L. z dnia [...] o nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] o nr [...] określającą wysokość zobowiązania podatkowego w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych za 2001 r. w kwocie [...].

Organ pierwszej instancji ustalił, że I. G. (dalej: skarżący) w latach 1999 - 2001 sprowadził do kraju [...] samochodów, z czego [...] samochodów sprzedał, w tym w roku 2001 samochód marki [...] (sprowadzony w dniu [...] i sprzedany w dniu [...]) za kwotę około [...]. Mając powyższe okoliczności na uwadze, organ uznał, iż działania skarżącego polegające na wielokrotnym zakupie za granicą używanych samochodów, a następnie ich sprzedaż w kraju, ze względu na częstotliwość oraz przedmiot transakcji świadczy o prowadzeniu działalności gospodarczej. Stąd organ określił zobowiązanie podatkowe w kwocie wskazanej na wstępie.

W odwołaniu z dnia [...] skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji organu pierwszej instancji bądź jej uchylenie i przekazanie do ponownego rozpatrzenia, zarzucając naruszenie przepisów prawa procesowego i materialnego, to jest: art. 15 i art. 18a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej: Ordynacja podatkowa); art. art. 121 - 123; art. 190 Ordynacji podatkowej oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm. - dalej: ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych). Zarzucił także powoływanie się przez organ na pismo z dnia [...] o nr [...], które nie ma mocy wiążącej w przedmiotowej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00