Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. I SA/Lu 388/22
Przychody uzyskiwane z działalności gastronomicznej prowadzonej przez szkołę niepubliczną, takie jak opłaty za wyżywienie uczniów w stołówce szkolnej, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtową 8,5% - właściwą dla działalności edukacyjnej, a nie gastronomicznej. Jest to spowodowane tym, że działalność gastronomiczna w tym kontekście jest traktowana jako usługa pomocnicza względem głównej działalności edukacyjnej szkoły, a zatem jej opodatkowanie powinno być zgodne z kwalifikacją podatkową tej głównej działalności.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi R. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 maja 2022 r. nr 0115-KDIT1.4011.150.2022.1.MR w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z 13 maja 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko R. K. (strona, skarżący, podatnik) w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - jest nieprawidłowe.
Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji indywidualnej oraz akt sprawy wynika, że podatnik wnioskiem z 17 lutego 2022 r. zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych wpłat dokonywanych przez rodziców na wyżywienie uczniów. Z treści wniosku wynika, że:
podatnik od 10 lat, jako osoba fizyczna, prowadzi działalność oświatową i jest organem prowadzącym dwujęzyczną szkołę podstawową "E" [...] Prowadzenie wyżywienia uczniów stanowi zadanie szkoły w zakresie jej działalności opiekuńczej. W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła może zorganizować stołówkę (art. 106 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). Krąg korzystających ze stołówki jest ściśle oznaczony i obejmuje uczniów szkoły. W szkole zorganizowane jest żywienie zbiorowe, a posiłki są przygotowywane w szkolnej kuchni.