Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 lipca 2008 r., sygn. VI SA/Wa 434/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędziowie Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędzia WSA Ewa Marcinkowska Protokolant Marcin Just po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2008 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] września 2007 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r. Komendant Główny Policji na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 268a k.p.a. oraz art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm. dalej u.b.a.), po rozpoznaniu odwołania J. K. (dalej jako skarżący) od decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] września 2007 r. cofającej pozwolenie na broń palną myśliwską, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję w mocy.
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie sprawy.
Z uwagi na fakt, że do organu wydającego pozwolenia na broń wpłynęły materiały świadczące o prowadzonym przeciwko skarżącemu postępowaniu karnym o czyn określony w art. 229 § 3 KK organ wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wycofania przedmiotowego pozwolenia, które następnie zostało zawieszone do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy karnej.
Po wpłynięciu do organu prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w [...] z dnia [...] stycznia 2007 r. (sygnatura [...]), z którego wynikało, że skarżący został uznany winnym popełnienia zarzucanego mu czynu określonego w art. 229 § 3 kk, organ podjął zawieszone postępowanie. Prowadząc postępowanie administracyjne organ ten zebrał materiał dowodowy w postaci opinii z miejsca zamieszkania strony oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego (wraz z opinią Koła Łowieckiego nr [...], którego skarżący jest członkiem). Opinie te wskazują, że skarżący posiada opinię pozytywną, nie stwierdzono skłonności do nadużywania alkoholu lub środków odurzających, nie utrzymuje kontaktów z elementem przestępczym (opinia z miejsca zamieszkania), jest spokojnym i rozważnym myśliwym, zawsze przestrzegającym zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią (opinia Koła Łowieckiego [...]).