Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 lipca 2008 r., sygn. I SA/Ol 189/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod, sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.), Protokolant Lidia Wachowska, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 3 lipca 2008 r. sprawy ze skargi W.O. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie tytułów wykonawczych z dnia "[...]" o nr "[...]" - "[...]", wszczął postępowanie egzekucyjne wobec majątku W.O. celem przymusowego wyegzekwowania należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne za okres od czerwca do października 1999 r. i od stycznia do czerwca 2001 r., należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne za okres od maja do października 2000 r. i od grudnia 2000 r. do czerwca 2001 r., a także należności z tytułu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za okres od stycznia do czerwca 2001 r.
Pismem z dnia 21 września 2007 r. zobowiązany wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego z uwagi na krytyczną sytuację materialną. Wskazał, iż przysługuje mu zasiłek przedemerytalny w kwocie 504 zł netto. Jego stan zdrowia z racji starszego wieku jest niezadowalający. Ponadto żona skarżącego przebyła zawał serca. Uzupełniając wniosek w dniu 24 listopada 2007 r. skarżący wniósł również o umorzenie odsetek od zaległych składek oraz zobowiązał się do spłaty należności głównej w ratach.
Postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działając na podstawie art. 59 § 3 w zw. z art. 59 § 1 i 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), powoływanej dalej jako u.p.e.a., odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego. W uzasadnieniu podniósł, że art. 59 § 1 u.p.e.a. wymienia enumeratywnie przesłanki umorzenia postępowania egzekucyjnego. W ocenie organu powołana przez skarżącego trudna sytuacja materialna nie stanowi żadnej z wymienionych w przytoczonym przepisie przesłanki.