Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 lipca 2008 r., sygn. III SA/Kr 941/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: WSA Tadeusz Wołek Sędziowie: WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Bożenna Blitek Protokolant: Katarzyna Dydaś po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2008 r. sprawy ze skargi E. P. - Gospodarstwo Agroturystyczne " A" na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty za badanie wody I. stwierdza nieważność postanowienia Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] II. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji III. określa, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane.
UZASADNIENIE
wyroku WSA w Krakowie z dnia 10 lipca 2008r.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] nr [...] obciążył Gospodarstwo Agroturystyczne "A" - E. P. opłatą w kwocie 1335,40 zł za przeprowadzone czynności kontrolne i naruszenie wymagań sanitarnych. W uzasadnieniu swojej decyzji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził, że przeprowadzone badania laboratoryjne próbki wody pobranej w dniu 04.07.2007r. z sieci wodociągu lokalnego w "A" wykazało przekroczenie dopuszczalnych zawartości żelaza. Zawartość żelaza w pobranej wodzie wynosiła 0,377 mg Fe/dm-. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. nr 61, poz. 417) dopuszczalna zawartość żelaza nie powinna przekraczać 0,2 mg Fe/dm-.
Od powyższej decyzji wniosła odwołanie E. P. - Gospodarstwo Agroturystyczne "A". Zarzucono, iż wysokość opłaty jest nieuzasadniona, gdyż przekroczony został jedynie parametr żelaza, którego koszt wg. cennika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynosi 26,40 zł brutto. Dlatego niezrozumiałe jest dla odwołującego się dlaczego obciążono go kwotą obejmującą koszt całości badań chemicznych i dlaczego przeprowadzono tak dużo badań.
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006r. nr 122, poz. 851 z późn. zm.), § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2004r. w sprawie opłat za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. nr 20, poz. 193), rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. nr 61, poz. 417), utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...]. W uzasadnieniu Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wyjaśnił, że pod pojęciem badania należy rozumieć pojęcie określające kierunek oceny zjawiska lub pobranego materiału, a w związku z tym badanie może składać się zarówno z serii wymaganych metodyką oznaczeń chemicznych, fizycznych (w tym organoleptycznych) lub mikrobiologicznych, jak i oznaczenia pojedynczego. Ilość oznaczeń i ich rodzaj jaki został ujęty w badaniu omawianej próbki wody regulują załączniki nr 5 i 6 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w badaniu chemicznym zawarł oznaczenia, których wykonanie jest obowiązkowe dla wód podziemnych nie podlegających procesom uzdatniania - co odpowiada opisywanemu przypadkowi - a które w połączeniu z badaniami fizycznymi i bakteriologicznymi są wymagane do określenia przydatności wody do spożycia.