Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 lipca 2008 r., sygn. I SA/Ke 220/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Jagiełło,, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Asystent sędziego Emilia Kundera, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 lipca 2008r. sprawy ze skargi A.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie VAT oddala skargę
Uzasadnienie
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 10 maja 2005r., uzupełnionym pismem z dnia 12 czerwca 2005r., A. S. zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie VAT. We wniosku tym wyraziła swoje stanowisko, iż z tytułu wykonywania czynności w charakterze biegłego sądowego na rzecz organów publicznych, w szczególności Sądu i komornika sądowego, rzeczoznawcy majątkowi nie podlegają opodatkowaniu VAT ze względu na wyłączenie zawarte w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, bez względu na to, że wykonują również działalność gospodarczą w tym zakresie.
Postanowieniem z dnia [...]. nr: [...]. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w K. stwierdził, że przedstawione we wniosku podatnika stanowisko jest nieprawidłowe. Wskazał, iż czynności wykonywane na zlecenie sądu przez biegłych sądowych nie korzystają z wyłączenia z zakresu cyt. ustawy, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę. Tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, niezależnie od tego czy były one wykonywane w ramach działalności gospodarczej, czy też na zlecenie sądu lub komornika sądowego od dnia wejście w życie ustawy o podatku od towarów i usług, tj. od dnia 1 maja 2004r.