Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 22 lipca 2008 r., sygn. II SA/Bk 164/08

Legitymowanie się zameldowaniem na pobyt czasowy znosi obowiązek wymeldowania się z miejsca dotychczasowego pobytu stałego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), a w postępowaniu o wymeldowanie z miejsca pobytu stałego uniemożliwia przyjęcie, iż zostały spełnione przesłanki do wymeldowania z art. 15 ust. 2 in fine tej ustawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie sędzia NSA Ireneusz Henryk Darmochwał,, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 lipca 2008 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] lipca 2007 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od Wojewody P. na rzecz skarżącego A. B. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] lipca 2007 r. znak [...] wydaną przez Dyrektora Departamentu Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w B. z upoważnienia Prezydenta Miasta B. orzeczono o wymeldowaniu A. B. z pobytu stałego w B. przy ul. W. [...].

W uzasadnieniu wskazano, iż z wnioskiem o wymeldowanie wystąpiła była żona w/w - A. B. w dniu 22 maja 2006 r. Wskazała, iż A. B. wyprowadził się z dotychczasowego miejsca zamieszkania we wrześniu 2004 r. i od tego czasu przebywa w P. przy ul. O. [...]. W trakcie postępowania ustalono, iż A. i A. B. byli - do czasu rozwiązania ich małżeństwa przez rozwód wyrokiem Sądu Okręgowego w B. z dnia [...] lutego 2005 r. w sprawie sygn. akt I C [...] - współwłaścicielami na prawach wspólności małżeńskiej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym położonej przy ul. W. [...] i [...] w B. Po wyjeździe do P. A. B. w dniu 07 listopada 2005 r. zameldował się tam na pobyt czasowy przy ul. O. [...] do dnia 31 grudnia 2006 r., następnie przedłużył okres czasowego pobytu do dnia 31 grudnia 2010 r. W postępowaniu wyjaśniającym ustalono również bezspornie, iż: w Sądzie Rejonowym w B. II Wydział Cywilny toczy się postępowanie w sprawie sygn. akt II Ns [...] o podział majątku dorobkowego byłych małżonków B., które nie zakończyło się do dnia rozstrzygnięcia o wymeldowaniu przez organ I instancji, postanowieniem z dnia [...] stycznia 2007 r. w sprawie Ds. [...] Prokuratura Rejonowa B. - P. prawomocnie odmówiła - z uwagi na niewypełnienie znamion czynu zabronionego - wszczęcia dochodzenia w sprawie zmuszania A. B. do określonego zachowania poprzez uniemożliwianie korzystania z domu przy ul. W. [...], postanowieniem z dnia [...] września 2004 r. w sprawie sygn. akt Ds. [...] ta sama jednostka prokuratury odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie psychicznego znęcania się A. B. nad w/w w okresie od czerwca 2001 r. do września 2004 r. z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, prawomocnym zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I Cywilnego Sądu Rejonowego w B. z dnia [...] września 2006 r. zwrócono A. B. pozew o ochronę naruszonego posiadania. Organ w uzasadnieniu decyzji o wymeldowaniu przytoczył obszerne zeznania przesłuchanych w sprawie stron oraz zgłoszonych świadków: E. P. - siostry A. B. i K. B. - syna stron postępowania. Wskazał, powołując się na treść art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), iż przesłanką wymeldowania jest dobrowolne i trwałe opuszczenie lokalu. Zdaniem organu ze zgromadzonych w sprawie dowodów wynika, iż A. B. nie zamieszkuje w lokalu przy ul. W. [...] w B. i opuszczenie lokalu, mające miejsce w październiku 2004 r., było dobrowolne. Na taką ocenę nie ma wpływu fakt, iż trwa postępowanie o podział majątku dorobkowego, albowiem zameldowanie i wymeldowanie polega tylko na rejestracji danych o miejscu zamieszkania osoby. Wymeldowanie oznacza więc brak faktycznego pobytu w dotychczasowym miejscu zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00