Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 22 lipca 2008 r., sygn. II SAB/Bk 24/08

Zawinienie organu lub jego brak nie przesądzają o dopuszczalności skargi na bezczynność organu. Przesłanką zasadniczą jest bowiem fakt nie załatwienia sprawy w ustawowych terminach. Stąd bezczynności organu w tym zakresie nie może uzasadniać wielokrotne przedłużanie terminu wydania rozstrzygnięcia z powodu oczekiwania na orzeczenie lekarskie. Podkreślić bowiem należy, że okoliczności zwalniające organ administracji z zarzutu bezczynności muszą mieć charakter prawny, proceduralny, a nie faktyczny. ponadto Sąd rozpoznający skargę ocenia ją według stanu sprawy z daty orzekania tj. zamknięcia rozprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Sędziowie sędzia NSA Ireneusz Henryk Darmochwał,, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.), Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 lipca 2008 r. sprawy ze skargi S. N. na bezczynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. P. w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej zobowiązuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. P. do wydania decyzji w przedmiocie rozpoznania wniosku S. N. o stwierdzenie choroby zawodowej - w terminie 30 dni od dnia doręczenia akt organowi.

 

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. P. stwierdził brak podstaw do rozpoznania u S. N. choroby zawodowej wywołanej działaniem pól elektromagnetycznych, wymienionej pod pozycją 19 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. Nr 65, poz. 294 ze zm.). Organ I instancji podał, iż Przychodnia Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Ł. orzeczeniem lekarskim z dnia [...] lutego 2003 r., nr [...] stwierdziła brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Również z dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzonego przez lekarza specjalistę medycyny przemysłowej, zgromadzonej dokumentacji, w tym pomiarów pól elektromagnetycznych przeprowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki W. nie wynika, aby obsługiwany przez S. N. komputer PSION HC-210 i drukarka DATAC 7000 były źródłem pól elektromagnetycznych, mogących niekorzystnie wpływać na jego zdrowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00